Gallipoli

Gallipoli leží na pobřeží Jónského moře v části Itálie zvané Apulie v Tarentské zátoce na ostrově, který je propojen s pevninou pomocí kamenného mostu. Město má 21 tisíc obyvatel. Jako přímořské letovisko se nazývá „perlou Jónského moře“ či „Karibik Středomoří“. V tomto přístavním městečku naleznete jak pravé italské uličky plné hospůdek a kaváren, tak i zajímavé stavby, kostely a katedrálu.

Historie Galliopoli

Město založili Řekové pod názvem Kallipolis, což znamená Krásné město. Pozůstatky na jejich působení nalezneme dodnes a to v podobě místní fontány u mostu, který odděluje nové a staré město (Fontana ellenistica). V období středověku město patřilo římskému papeži. Poté zde působili Normané a kolem roku 1300 připadlo město k městu Taranto. Od 18. století je zde přístav a také největší tržiště olivového oleje v Itálii.

Co navštívit v Galliopoli

Město Gallipoli je rozděleno na dvě části. Staré město má historické centrum nacházející se na ostrově blízko přístavu. Zde také stojí Aragonský hrad z 13. století, který naznačuje, jak bylo původně opevněno celé město. Ostrov se dá obejít celý dokola, na této cestě potkáte několik kostelů. Do úplného centra Gallipoli vás dovede cesta Via Antonietta de Pace, kde jsou obchůdky nabízející místní produkty, kavárny, restaurace. Nejdůležitější památkou starého města je barokní bazilika Sant´Agata. Ve starém městě stojí za návštěvu i muzeum olivového oleje a jeho výroby – Palazzo Granafei. Nové části města jsou Corso Roma, kde sežene zboží všech značek a druhů, dále Baia Verde, kde místní obyvatele nepotkáte, za to spoustu turistů na plážích, a podobně, jen v menším rozměru je to i v části Rivabella.

Co město nabízí

Ve městě Gallipoli se nachází aquapark, kde najdete spoustu vodních atrakcí.

Výlety do okolí

Přejeďte z perly Karibiku do Benátek jihu, jak se nazývá město Lecce, a obdivujte barokní architekturu, pro kterou je toto město známé po celé Itálii. Porto Cesare je město rybářů, kde určitě budete mít příležitost ochutnat místní mořské speciality. Ostuni je město s neskutečně bílými domky, které se těsnají v úzkých uličkách města, a s krásnou katedrálou. Máte-li k dispozici auto nebude pro vás problém udělat si výlet do 100 km vzdáleného Taranta či světoznámého italské letoviska Brindisi (80km).

Jak se dostat do města Gallipoli

Cesta autem bude dlouhá. Cesta potrvá skoro 17 hodin a ujedete téměř 1800 km. Projedete celé Jaderské pobřeží a budete se držet směr Bologna, Rimini, Ancona, Foggia, Bari, Monopoli, Brindisi, kde se odpojíte od pobřeží a budete se držet cedulí na Lecce a pak už sledujte cedule Gallipoli. Takže zřejmě zvolíte cestu letadlem do města Bari, a odtud vyzkoušejte místní dopravu nebo si můžete vypůjčit osobní automobil.
GPS souřadnice - 40° 1'11.51"N 18° 1'48.82"EKomentáře ke článku