Catanzaro

Catanzaro je od roku 1970 je hlavním městem Kalábrie, kdy vystřídalo město Reggio di Calabria, i hlavním městem stejnojmenné provincie a má skoro 100.000 obyvatel. Nachází se uprostřed hor, nenabízí moc architektonických památek, zástavba strmých kopců je relativně nová. Každopádně se návštěva města Catanzaro vyplatí, zajímavé už je třeba jen právě propojení jednotlivých svahů pomocí přemostění a tunelů. Město je přezdíváno městem dvou moří, leží totiž na nejužším místě poloostrova na pobřeží Jónského moře, ale pouze 35 km od moře Tyrhénského, při jasné viditelnosti z něj můžete pozorovat i Liparské ostrovy. Po Itálii je známé jako město „Tří V“ – které značí Vento, Velvet, Vitaliano (vítr, samet, jméno patrona města) a jen opravdu málo dní v roce tu nefouká.  Catanzaro má svoji univerzitu Magna Graecia, která je druhou největší univerzitou v Kalábrii. K městu Catanzaro patří i přímořská centra jako Catanzaro Marina, Soverato, i oblast Lamezia Terme.

Historie Catanzaro

Je několik legend, jak toto město přišlo ke svému jménu, jedna praví, že Catanzaro vzniklo jako řecká kolonie v údolí řeky Zaro (dnes Fiumarella), podle jiné legendy se jméno odvodilo od dvou vojevůdců z Byzance Cattara a Zara. Městu vládli Saracénové, Normané, Benátčané. Největšího rozkvětu Catanzaro dosáhlo právě za vlády Normanů, kdy dosáhlo světové proslulosti a usadila se zde rodina Ruffů. V roce 1528 získalo město od císaře říše římské Karla V. právo umístit na vlajce císařskou orlici. Jako ostatní města v Kalábrii se však během středověku Catanzaro neubránilo hospodářské krizi, moru a ničivým zemětřesením. K obnově města docházelo až od sjednocení Itálie v roce 1870. Za druhé světové války ale bylo znovu dost poničeno.

Významní rodáci

V městě Catanzaro se narodil nositel Nobelovy ceny za lékařství (objev reverzní transkripce v roce 1975) Renato Dulbecco a dále současný italský umělec Mimmo Rotella.

Co Catanzaro nabízí

V dnešní době je Catanzaro zasvěceno průmyslu, především výrobě hedvábí a také se zde stáčí výborný olivový olej. Turistům se může zdát až moc průmyslovým a přelidněným městem a je pravda, že pokud jedete z centra města autem na pobřeží do oblasti Catanzara marina, může vám tato cesta zabrat kvůli dopravě i hodinu. I když město nemá z historického hlediska moc co nabídnout, jeho okolí je plné krásných pláží a také je zde pohoří Sila Piccola, kde se dá udělat mnoho hezkých výletů.

Co zde navštívit

Třídou Corso Mazzini projdete historické centrum města. Půjdete kolem několikrát rekonstruovaného dómu na Via Ippolita, ve kterém se nachází socha patrona města, ke kostelu Del rosario, který má štukové dekorace a pěkné průčelí, dále je zde kostel Immacolata z 18. století, ve kterém je výstava výjevů z vosku z Bible neapolské, dále zde bude Palazzo dela Provinzia, kde je galerie významného sochaře Gipsoteca Jerace, ale další staré stavby se kvůli nepřízni osudu nedochovaly. Je lepší jít ulicí Via Bellavista, která vede k  Villa Trieste, ve které je umístěno Museo Provinciale, a kolem ní je nádherný park plný soch a květin a odkud budete mít krásné výhledy do širokého okolí a třeba právě i na viadukt, který je pojítkem města Catanzaro s okolím.

Zajímavé tipy

Svatým patronem města je Santo Vitalianus, na jeho slávu se koná vždy 16. července procesí. Všechny kostely ve městě jsou o Velikonocích zdobeny olivovými a palmovými ratolestmi a konají se velká procesí. V srpnu se konají trhy řemesel na svátek San Lorenzo, a další procesí se koná na oslavu patronky námořníků Madonna Marinai, kdy se na moři vyšňoří bárky. Každou poslední neděli v červenci se slaví svátek Madonny di Porto Salvo. Z typických místních produktů určitě ochutnejte murseddu, která se podává v mnoha malých hospůdkách, což jsou v chlebu pita podávané dušené vnitřnosti.

Výlety do okolí

Soverato – zátoka, kde se nachází rybářské městečko s pláží a čistým mořem
Lamezia Terme – čtvrté největší město Kalábrie, kde se nachází mezinárodní letiště je vzdálené pouze 30 km od Catanzara a město je díky tomu velmi lehce dostupné
Capo Colonna – zde se uchovaly zbytky antického chrámu bohyně Héry.
Tiriolo – horské městečko se nachází na jihu pohoří Sila Piccola a je odsud krásný výhled na Liparské ostrovy
Crotone (Krotón) - přístavní město vzdálené od Catanzaro asi 70 km východním směrem k pobřeží. Za pozornost stojí zejména dóm s byzantskou Madonou (z 15. století) a chrámový poklad, poučné je i archeologické muzeum. V Krotónu je i oblastní muzeum, jsou tu umělecké galerie a muzeum současného umění. Významné je Antiquarium di Torre Nao.

Jak se dostat do města Catanzaro

GPS souřadnice: 38°54'37.58"N 16°35'16.26"E
Letecky - nejrychleji leteckými spoji se společnostmi ČSA a Alitalia (destinace Lamezia Terme jen 30 km od města Catanzaro)
Autem – cesta potrvá asi 19 hodin a ujedete 1900 km, směr Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bologna, Florencie, Řím, Neapol a oblast Reggio di Calabria, na kterou odbočíte z dálnice A3 buď ve městě Taranto (Adriatica) či Sibari (Del Sole) a ještě rychlejší a pohodlnější cesta je po východním pobřeží směr Bologna – Ancona a dále na jih až do města Catanzaro. Silnice SS 280 vás zavede až do centra města.
Autobusem - linkové autobusy společnosti SIMET, IAS-SCURA a ROMANO  sem jezdí z mnoha italských měst a to denně.  Pravidelné spoje jsou i z České republiky, Německa, Rakouska a Francie.
Vlakem – v Catanzaro Lido je železniční stanice, cesta vede přes Řím a Lamezia Terme. Cesta vlakem trvá z Říma asi 8 hodin.Komentáře ke článku