Pesaro

Dalším z mnoha přímořských letovisek Itálie ve kterém lze strávit fantastickou dovolenou je město Pesaro ležící v regionu Marche. Téměř stotisícové město Pesaro nabízí pět kilometrů písčitých pláží.  V sezóně však bývá oblíbené Pesaro dosti přelidněné. Nicméně pokud vám čilí turistický ruch nevadí jste na správné místě.

Historie města Pesaro

Jako mnoho italských měst má i Pesaro dlouhou historii. Založeno bylo Římany v roce 184 před naším letopočtem. V 16. a 17. století zažilo pravděpodobně svůj největší rozkvět. Proslavilo se především masivní výrobou zdobených obkladů, které si ve světě získali velkou oblibu. Ve 20.století došlo ve městě Pesaro k rozvoji turistického ruchu a díky tomu dnes Pesaro ročně navštěví několik tisíc turistů.

Mezi slavné osobnosti města Pesaro patří například hudební skladatel Gioacchino Rosini (1792-1868), sopranistka Renata Tebaldi (1922-2004) či automobilový závodník Gianni Morbidelli, který usedl i do kokpitu monopostu F1.

Jak se dostat do Pesara

Vzdálenost z Prahy do Pesara je 1090 km pokud zvolíte cestu před Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Trento, Bologna Pesaro. Druhou zhruba stejně dlouhou variantou je cesta přes České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburk, Innsbruck  a dále pokračovat po stejné trase až do Pesaro.

Co navštívit v Pesaru

Za prohlídku v Pesaru určitě stojí renesanční vévodský palác Pallazzo Ducale ze 16.století, který byl postaven na náměstí Piazza del Popole, které je centrem města. Je zde také muzeum. Prohlédnout si můžete rodný dům Gioacchina Rossiniho, italského skladatele. Ve sbírce místního muzea se nachází Bellinniho polaptych korunovace Panny Marie. Za fotografii rovněž stojí i fontána ze 17.století stojící na náměstí. Italové si samozřejmě potrpí na bohatou výzdobu církevních budov, proto navštivte i pesarskou katedrálu jejíž stavba se datuje do 12.století. 

Od roku 1980 se každý rok v létě ve městě Pesaro koná Rossiniho operní festival proslavený po celé Evropě.

Výlety z Pesara

Urbino

Mezi dobré tipy na výlet po okolí patří návštěva zhruba 38 km vzdáleného městečka Urbino. Cesta sem autem trvá necelou třičtvrtě hodinku a prohlédnout si zde můžete spoustu zajímavostí. Více o městě Urbino zde.  

San Marino

Dalším zajímavým místem je bezesporu San Marino. 57 kilometrů dlouhá cesta z Pesara zabere zhruba hodiny jízdy převážně pod dálnici ze které v Rimini sjedete vlevo na místní silnici a pokračujete ještě asi 20 kilometrů do San Marina.

Fano

Na kratší výlet je možné zajet i do 13 km vzdáleného přímořského městečka Fano. K vidění jsou zde zbytky starověkého města Fanum Fortuna a mnoho dalších staveb. Místní muzeum shromažďuje i mnoho archeologických vykopávek. Za krátkou procházku a posezení v restauraci stojí i místní rybářský přístav. Více informací o italském městě Fano zde.Komentáře ke článku