Fiumicino

Fiumicino je po hlavním městě Římě největším městem v provincii Lazio. Leží na pobřeží Tyrhénského moře, jen něco málo přes 30 kilometrů západním směrem od Říma. Nachází se zde jedno z hlavních letišť této oblasti.  V současné době má město asi 56 tisíc obyvatel.

Historie

Na místě dnešního města Fiumicino se v minulosti nacházelo římské pohřebiště Portus, kde ještě dnes jsou zachovány mozaiky a obrazová výzdoba ve štuku nekropole. Poblíž města je raně křesťanská bazilika svatého Hippolyta. Z nedávné historie je potřeba zmínit útok z 27.12.1985, kdy bylo místní letiště zasaženo teroristickým útokem a útok si vyžádal 13 obětí.  Jako samostatné město vzniklo až v roce 1992, do té doby bylo pořád jako součást Říma.

Co Fiumicino nabízí

Žádné památky ve městě nečekejte, město je plné hotelů, obchodů a letních sídel. Fiumicino těží především ze své blízkosti k hlavnímu městu Itálie k Římu. V roce 2010 se zde začal stavět nový přístav, který se má stát nejdůležitějším a největším přístavem ve Středozemí a bude se jmenovat přístav Concord. Kromě přístavu je ve městě i mezinárodní letiště Leonardo da Vinci, kde přistávají i všechny regionální lety. Ve městě Fiumicino, i když byste to nečekali, jsou krásné a rozlehlé pláže s černým pískem, většinou soukromé, na které se platí vstup, ale zkuste spíše zajet ještě o pár kilometrů na jih, například autobusem na pláže Lido di Ostia či Lido di Castel Fusano či Torre Paterno, které jsou v blízkosti města Fiumicino, a i když jsou nejbližší příležitostí se koupat i pro návštěvníky Říma, nejsou přelidněné. Díky tomu, že je moře v těchto místech otevřené, doporučujeme návštěvu zejména milovníkům surfingu, když se zde tvoří velké mořské vlny.

Co navštívit v okolí

V blízkosti letiště Fiumicino se nachází muzeum římských lodí. Mezi obcemi Focene a Fregene se nachází chráněná krajinná oblast Oasis Macchiagrande, kde podél úžiny Fiumicino můžete spatřit například vodní ptáky, jako jsou volavka či ledňáček říční. Nemusíme snad už ani zmiňovat, že v Římě či ve Vatikánu jste za slabou hodinku cesty vlakem. Na jih od města se nachází letní sídlo papeže Castel Gandolfo, kde je velké a nádherné jezero sopečného původu. Pokud chcete vidět město Fiumicino z dálky, zajeďte si do města Tivoli, kde ze zahrady Villa d´Este máte nádherný výhled na celou oblast. Navštívit můžete také třeba Ostia Antica, která byla jedním z přístavů Říma ve starověku.

Doprava

Fiumicino je hlavní křižovatkou dopravy. Letiště Rome-Fiumicino je jedno z nejdůležitějších letišť v celé Itálii. Létají zde jak mezinárodní tak regionální lety. Letiště dosáhnete z města Řím nejlépe vlakem z hlavního nádraží Roma Termini. Dále je zde přístav, který umožňuje lodní dopravu a i silniční spojení je výborné. Do Říma doporučujeme cestovat vlakem, což je nejrychlejší a dostanete se hned do středu města. Nutno však podotknout, že cesta letadlem mnohdy vyjde levněji a samozřejmě rychleji. Do centra se pak dostanete vlaky či autobusy, které odjíždějí v krátkých intervalech.

GPS souřadnice - 41°46'17.17"N 12°13'48.04"EKomentáře ke článku