Civitavecchia

Civitavecchia je přístavní město na pobřeží Tyrhénského moře ve střední Itálii, v oblasti Lazio, v provincii Roma, když se nachází asi 80 kilometrů severozápadním směrem od Říma. Má podobný počet obyvatel jako město Anzio – něco málo přes 50 tisíc. Toto město poznáte především, pokud se vydáváte na výlety lodí, přístav v Civitavecchia je hlavním terminálem trajektů na Sardinii, Sicílii, Korsiku, Maltu, Tunis či Barcelonu.

Historie města Civitavecchia

Prvními obyvateli této oblasti byli Etruskové. Na Římany máme památku v podobě přístavu, který zde nechal postavit císař Trajanus. Ve středověku zde byli Byzantinci, kteří se podmanili útokům Saracénům, Svobodným přístavem se město stalo až díky papeži Innocent XII. Během 15. století se stal součástí papežského státu a vzrost jeho význam. Stavěly se i důležité stavby jako Forte Michelangelo pro obranný systém města. V 19. století zde vládli Francouzi. Během druhé světové války město utrpělo značné škody, když bylo pod útoky angloamerických vojsk. Pro odpor svých občanů proti fašismu město Civitavecchia obdrželo medaile za chrabrost.

Co v Civitavecchia musíte vidět

Město nemá moc historických památek, neboť bylo dost zničeno za druhé světové války. Přesto procházkou po městě nebudete ztrácet jen čas a tu a tam potkáte něco zajímavého, jako například Forte Michelangelo z 16. století. Uvnitř této pevnosti se našli i pozůstatky římské vily či krypta svatého Fermina, který je oblíbeným svatým občanů města Civitavecchia. Kolem tvrze se nachází samotný přístav, jehož základy vznikly už za císaře Trajána a jsou zde i městské hradby či vodotrysk navržený Vanvitelli. Pokud půjdete dál, dojdete k rybímu trhu a pozůstatkům Porta Livorno. Ve středověké části města je Piazza Leandra s krásnou kašnou a kostelem Stella, kde se na Velký pátek o Velikonocích konají procesí. Po kratší procházce se dostanete až k baroknímu kostelu Orazione e Morte, který vevnitř ukrývá zajímavé fresky. hezkou stavbou je i katedrála San Francesco d´Assisi, která původně byla postavena františkány a v 18. století byla dozdobena barokními a neoklasicistními prvky. Další památkou ve městě je hrad z 15. století Rocca. Ve středu města najdete i dům, kde žil krátkou dobu i spisovatel Stendhal, nebo archeologické muzeum, kde objevíte mezi exponáty například kopii římského portrétu Sokrata nebo sochu Apolla. Na zpáteční cestě k přístavu určitě neminete sochu Garibaldiho.

Co město Civitavecchia nabízí

Město leží nedaleko od města Řím a je tedy často navštěvováno jako jednodenní výlet právě z hlavního města. Je zde ale dost příležitostí strávit zde delší dovolenou u moře. Pobřeží podél města je hodně členité, v nejbližším okolí města Civitavecchia je přístup do moře většinou skalnatý, na sever od města jsou ale krásné písčité pláže s pozvolným vstupem do moře. Ve městě Civitavecchia se konají v květnu závody historických motocyklů značky Vespa.

Co navštívit v okolí

Hlavní atrakcí této oblasti je samozřejmě Řím (Roma), ale jsou zde i jiná zajímavá města či oblasti, například krásné pláže a příjemné koupání nabízí nedaleké okolí města Ladispoli (35km). Každopádně Řím je odsud snadno dostupný a můžete si vybrat jakoukoliv dopravu. Na sever od města jsou lázně Terme della Ficoncella, které svůj název získaly podle fíkovníků, které rostou kolem lázní v hojném množství.

Doprava do města Civitavecchia

Cesta z Říma je jednoduchá, můžete zvolit například cestu výletní lodí, kterou podniká několik lodních společností několikrát denně. Podobně i vlakové spojení je velmi časté, dokonce několikrát za hodinu z hlavního nádraží v Římě (Roma Termini) a cesta trvá asi hodinu a půl. Železniční zastávka se nachází nedaleko přístavu. Autem se cestuje podél pobřeží, kdy nejdelší cestu pojedete po dálnici A12 a doveze vás tam cesta SS1 asi za jednu hodinu. Trasa je dlouhá něco přes 80 km.

GPS souřadnice - 42° 5'27.31"N 11°47'50.14"EKomentáře ke článku