Pescara

Pescara je italské město v regionu Abruzzo, má 123 tisíc obyvatel a je to hlavní město stejnojmenné provincie. Pescara se nachází 208 kilometrů východně od Říma. Město má své základy již v antice, ale bylo kompletně zničeno Langobardy, a tak bylo znovu založeno v pozdním středověku jako město Piscaria. Mussolini měl s tímto městem velké plány, když z něj chtěl udělat velké centrum a přesídlit sem hlavní město místo města  L´Aquila, které nemá tak výhodnou polohu. Dodnes zde najdeme honosné budovy, které za tímto účelem zde nechal stavět.

Co ve městě navštívit

Město Pescara je moderním městem, které si moc historických památek vzhledem k těžkým ztrátám, které utrpělo za druhé světové války, nezachovalo. Ve městě najdeme několik církevních staveb jako například katedrálu San Cetteo, novogotický kostel Chiesa del Sacro Cuore v centru města či barokní kostel, na kterém byly provedeny úpravy v neoklasicistním stylu Basilica della Madonna dei sette dolori, vedle kterého se nacházejí i dvě pěkné kašny. Z civilních památek je třeba zmínit "Bagno borbonico", což je nejstarší vězení v této oblasti, kde nyní sídlí místní muzeum. Největší památkou, která vás ve městě Pescara zaujme, je ale loď Cascella, postavena až v roce 1986, která má zkrášlovat náměstí a tato socha líčí veslici, kterou uváděli do pohybu vězni z místní věznice. Na severní straně přístavu najdete i několik domů na dřevěných chůdách přímo na moři, které se využívají pro rybolov.

Co Pescara nabízí

Město Pescara poznáte především tehdy, pokud se do této oblasti vydáte letadlem. V blízkosti města se nachází letiště, kam létají nízkonákladové letecké společnosti, které nabízejí i přímé lety z Prahy. Město Pescara je známé jako léčebné místo, kam lidé přijíždějí léčit své bolesti především v zimě. V letních měsících ale patří mezi velmi oblíbené místa na Jaderském pobřeží pro svoje 20 kilometrů dlouhé pláže, které využívají především obyvatelé Říma. Pescara je moderní město nabízející nejen možnost koupání, ale jsou zde také obchůdky a místa pro kulturní vyžití. Město je také centrem různých slavností a festivalů. Ve městě se koná první neděli v měsíci červnu u svatyně Panny Marie velká slavnost, které se účastní desítky tisíc lidí. V červenci se zde konají veslařské závody po řece Pescara. V měsíci srpnu, kdy je zakázán ve městě rybolov, místní rybáři nabízí turistům výlety na moře, a ve městě se potom o nedělích konají slavnosti ryb. Z přístavu se také dostanete za dvě a půl hodiny na ostrovy Tremiti. V červenci se zde koná velký mezinárodní jazzový festival.
Slavnou osobností města je spisovatel Gabriele D´Annunzio, jehož rodný dům můžete ve městě Pescara navštívit, a po kterém je pojmenována místní univerzita.

Co navštívit v okolí

Na jih od města je přírodní rezervace La Pineta Dannunziana, která tvoří velkou zelenou plochu, kde je k vidění zajímavá flóra a fauna. Pouze 25 kilometrů na sever je vzdálené město Pineto, které je příjemným letoviskem na jadranském pobřeží, kde pláže jsou od města odděleny piniovým lesíkem. Odsud se můžete také vydat dalších 9 kilometrů do města Atri, které nabízí historické centrum se středověkou věží Torre di Cerrano. V blízkém Tortoreto Lido je i aquapark Onda Blu či národní park s pohořím Gran Sasso. V tomto pohoří se nachází i 18 kilometrů vzdálené město Chieti, ze kterého máte výhled na celou oblast Abruzzo.

Jak se dostat do města Pescara

Poblíž města je letiště, takže při návštěvě této oblasti se rozhodně vyplatí cestovat letadlem, když  sem létají nízkonákladové společnosti a z Prahy je nabízen i přímý let. Autem cesta trvá 14 hodin a ujedete 1300 kilometrů. Po Itálii většinu cesty pojedete po dálnici A14, směr Ancona/Bari, výjezd podle cedulí Pescara, do města vás doveze místní SS 16.

GPS souřadnice - 42 ° 27 "50" N, 14 ° 12 '51Komentáře ke článku