Ferrara

Italské historické město Ferrara leži na řece Pád v regionu Emilia-Romagna na půli cesty mezi městy Bologna a Padova zhruba 60 kilometrů od východního pobřeží Itálie. Slovo "historické" nutno zvýraznit, protože Ferrara opravdu historická je, čehož si všimli i v organizaci Unesco a zapsali město i s deltou řeky Pád na seznam světového dedictví. Jste-li milovníkem památek, architektury nebo dokonce mezi vaše oblíbená historická období patří renesance musíte do Ferrary určitě zavítat. K vidění je toho spousta a jednodenní výlet tak bude těžko stačit.

Současná Ferrara a její zajímavá místa

Dnes žije ve Ferraře okolo 150.000 lidí a obyvatelé jsou si dobře vědomy co pro ně jejich město znamená. Mnozí tak z přílivu turistů těží. Malebné italské kavárničky, pizzerie či cukrárny a stánky se suvenýry jsou snad v každé uličce. Mezi nejčastější místa turistů patří například tyto:

Palazzo dei Diamanti

Sídlo národní galerie a jeden z nejznámějších renesančních paláců v Itálii. Stavět se začal roku 1492 na příkaz Sigismonda d'Este, bratra vévody Ercole I. Postaven je z více než osmi tisíc mramorových bloků z niž jsou jakoby vytesány diamanty. V průběhu roku hostí Palazzo dei Diamanti mnoho uměleckých výstav. (gps:  44°50'31.66"S,  11°37'14.77"V). Hned vedle na Corso Ercole I D'Este můžete navštívit Museo del Risorgimento e della Resistenza či palác z přelomu 15. a 16. století Palazzo Prosperi-Sacrati in Ferrara. 

Castello Estense

Za návštěvu určitě stojí i středověký vodní hrad Castello Estense se čtyřmi věžemi. Na jeho podrobnou prohlídku ale počítejte s několika hodinami. Uchvátí vás především bohatě zbobené stropy a zdi a vystavené obrazy či zmenšenina hradu. Chviličku věnujte i odpočinku v zahradě s pomerančovníky. (gps  44°50'16.25"S,   11°37'9.89"V)

Bazilika di San Giorgio Cattedrale

Největší nábožeskou stavbou Ferrary je bazilika di San Giorgio Cattedrale. Je zasvěcena patronu města Svatém Jiřímu. Tato impozantní, sochami bohatě zdobená katedrála nadchne každého milovníka italské architektury. Najdete ji na Corso Martiri della Libertà ( 44°50'8.51"S,  11°37'10.39"V) v sousedctví hradu Castello Estense.

Teatro Comunale

V centru Ferrary v těsném sousedství s hradem Castello Estense na Corso della Libert Martiri 5 se nachází Theatro Comunale postavené v letech 1773 - 1797 Antoniem Foschinim a Cosimomem Morellim. O několik let později (1825-1826) prošlo drobnými úpravami a v roce 1850 získalo divadlo více méně dnešní podobu. Dnešní divadlo má pět pater a pojme téměř 900 diváků. Pokud budete mít štěstí a postavíte se doprostřed jeviště oslní vás impozantnost celé stavby. Jednotlivé divadelní lóže v pěti patrech jsou postaveny do půlkruhu a působí jako obrovská hradba před kterou stojíte. Představte si, že vás momentálně pozorně sleduje několik stovek párů očí, což celý dojem umocní. 

Universita ve Ferraře

Ferrara byla od 14.století i centrem vzdělání. S požehnáním papeže Bonifáce IX. zde roku 1391 založil Alberto D'Este, markýz z Ferrary universitu, která funguje dodnes. Mezi její slavné absolveny patřil i Mikoláš Kopernik.

Toť stručný výčet některých památek v italském městě Ferrara. K vidění je toho ovšem mnohem a mnohem více. Rozhodně se vybavte i doboru publikací o Ferraře. Kromě zajímavých infomací o městě a jednotlivých památkách získáte i překrásné obrázky. Publikace se dá zakoupit přímo ve Ferraře a vybrat si můžete z mnoha jazykových verzí včetně Češtiny.

Slavné osobnosti města Ferrara

Mezi slavné osobnosti města patří hned mnoho umělců. Za všechny jmenujme italské malíře Francesco del Cossa, Lorenzo Costa či Giovanni Boldini. 29.záři 1912 se ve Ferraře narodil i slavný filmový režisér, scénárista Michelangelo Antonioni. Za ženy jmenujme Isabella d'Este, markýzu z Mantovy, které byla představitelkou italské renesance a výrazně se zapsala do politiky a kultury.

Kudy do města Ferrara

Trasu z Prahy dlouhou téměř tisíc kilometrů ujedete v ideálním případě za deset či jedenáct hodin. Spíše však počítejte o něco déle. Na trase se mohou vyskytnout dopravní zácpy. Nejrychlejší trasa vede přes Plzeň, Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Bolzano, Trento, Bologna, Padova Ferrara. Na cestu by jste se měly dobře připaravit a osvojit si alespoň základní dopravní předpisy zemí přes které pojedete. Pomůže vám k tomu článek autem do Itálie či dopravní předpisy a dálniční poplatky v Rakousku.Komentáře ke článku