Cattolica

Cattolica nebo také královna Jadranu jak se přezdívá letnímu rekreačnímu středisku položenému ve zcela jižní části italského regionu Emilia Romanga je dnes společně s nedalekými Riccione a Rimini významným centrem turismu v této oblasti. Ročně sem zavítá několik desítek tisíc turistů prahnoucích po zábavě, čistých plážích a teplém moři. A přesně to dnes město Cattolica nabízí.

Historie Cattolica

Historie města je nápadně podobná s již zmiňovanými Rimini a Riccione. Nejstarší zmínky pochází ze druhého století před Kristem. Středověk je spojován s klanem Malatesta, který kromě Cattolici ovládal i nedaleké Rimini. Stejně jako celá zdejší oblast nevyhnula se ani Cattolica častým loupežným výpravám pirátů. Devatenácté století bylo pro rozvoj celé oblasti klíčové. Z hlavního města regionu Emilia Romagna, 130 kilometrů vzdálené Bologni, se sem na léto začali stěhovat její movití obyvatelé, kteří zde v hojném počtu stavěli letní rezidence. Jako první si možného přílivu peněz všimli radní v Rimini, kde ji v roce 1843 otevřeli první mořské lázně. Následně se turismus přesunul do Riccione a i do jižněji položené Cattolici.

Cattolica v součastnosti

Hlavním důvodem proč se Cattolica stala oblíbeným cílem turistů je čisté a teplé jaderské moře a zdejší široké, písčité pláže. Ty jsou udržovány v maximální čistotě. Pozvolný vstup do moře přivítají rodiče s dětmi. Kromě odpočinku na lehátkách si však můžete i zasportovat. Vybudována jsou hriště na volejbal, fotbal či stoly na ping-pong. Taktéž půjčovny lodí, šlapadel, skůtrů a kol. Právě cykloturistika je zde poměrně rozvinutá  a podél silnice vede kvalitní cyklostezka po které se dá pohodlně dojet do severněji položených středisek. Nejen na plážích, ale i ve městě najdete mnoho kaváren, pizzerií, barů, distoték a restaurací. Neochutnat některou z místních specialit by byl hřích. Vždyť italská kuchyně je mnoha lidmi právem považována za nejlepší na světě. Jídla připravována z čerstvých surovin, zelenina a ovoce vypěstovaná ve zdější oblasti chutná opravdu skvěle. Ve místním přístavu je kromě několika stovek kotvících jachet i několik restaurací, které nabízejí mořské speciality z čerstvě nalovených ryb a živočichů. Oproti Rimini a Riccione je Cattolica o něco klidnější, ale i zde je mnoho barů a diskoték, kde se tančí až do rána. Zdejší hotely a penziony nabízejí kvalitní ubytování a uspokojí i náročnou klientelu.

Co navštívit v Cattolica

Fascinuje vás vodní svět? Tak určitě navštivte místní mořské akvárium Acquario di Cattolica - Parco Le Navi. Uvidíte zde mnoho akvárií různých velikostí a vodních tunelů, které dokonale a živě představují svět pod mořskou hladinou. Na vlastní oči si zblízka prohlédnete korály, mnoho druhů pestrobarevných ryb, krevet a mořských koníků. Dostanete se  také do těsné blízkosti žraloků. Velkou atrakcí je východu postavené otevřené akvarium, kde si návštěvníci mohou hladit rejnoky. Jedna z expozic je věnována námořnictví. Akvárium bylo založeno v roce 1939 fašistickým diktátorem Benitem Mussolinim, který měl v nedalekém Riccione svou vilu. Že za návštěvu akvarium stojí se můžete přesvědčit na stránkách www.acquariodicattolica.it. - gps  43°58'14.20"S,   12°43'21.05"V.

Neuděláte chybu, když se večer vydáte procházkou na náměstí Piazza Primo Maggio. Náměstí je jakýmsi centrem večerních setkání. Postaveno je zde několik překrásně zdobených fontán včetně té nejznámější "zpívající fontány". Každý večer za zvuků hudby a světel se zde odehrává fascinující představení. Atmosféra, která zde panuje přímo vybízí k posezení v některé z kaváren nad šálkem pravého italského espressa či sklenkou vína.

Náměstí Piazza Roosevelt je pro změnu v letních měsících hostitelem festivalu květin. Bohužel festival nemá pevné datum konání a musíte tak doufat, že budete ve správnou dobu na správném místě. V opačném případě vás určitě nezklame neorenesanční radnice, která je dominantou náměstí.

Výlety po okolí města Cattolica

Pokud si půjčíte kolo nebo vyrazíte autem můžete navštívit blízká pobřežní střediska a udělat si tip třeba pro vaší příští dovolenou. Severně od města Cattolica leží již zmiňované Riccione, kde kromě jiného je zde i obří delfinárium. Na skok se zastavte i blízkém, nejznámějším turistickém centru Rimini. Nebo třeba opačným směrem na jih v italském regionu Marche ležící Pesaro a Fano nebo vzdálenější Anconu.

Hodinku autem vám zabere cesta do San Marina. Zhruba 130 km dlouhá cesta do hlavní města tohoto regionu Bologny také stojí za zvážení. A pokud jste nikdy v životě nenavštívily slavné Benátky vydejte se po dálnici  přes Bolognu a Ferraru právě sem. Najedete zhruba 270 km cesta zabere tři hodiny. Pokud však zvolíte cestu po pobřeží ušetříte zhruba 60 km, ale cesta bude trvat o hodinu déle. Pokud toužíte vidět Svatou chýši ve které se narodila Panna Marie opředenou mnoha pověstmi vydejte se směrem na jih do poutního města Loreto.

Cesta do Cattolie

Cesta z Prahy do Carrolie je dlouhá necelých 1100 kilometrů a v ideálním případě ji ujedete i za deset hodit. Vyedejte se přes Mnichov, Innsbruck, Bolzano, Trento, směrem Veronu, Modenu, přes Bolognu a Rimini do Riccione.  Trase vede po kvalitních dálnicích. Nezapomeňte však na auto nalepit kromě české i rakouskou dálniční známku. V severní části Itálie budete za jízdu po dálnici platit formou mýtného za ujeté kilometry. Více v článku Autem do Itálie.



Komentáře ke článku