Pisciotta

Pisciotta je velmi malá vesnička v jihoitalské oblasti Kampánie nacházející se přímo v národním parku Parco Nazionale del Cilento e Vallo di Diano, který zatím zůstává trochu stranou od hlavního turistického ruchu v této části Itálie. Pisciotta leží asi 100 km jižně od Salerna a asi 50 km od Agropoli. Pisciotta je zachována v takové podobě, v jaké byla ve středověku – tvoří ji hrad na kopci a kolem něj řady malých starých domů. Pisciotta (nebo také Marina di Pisciotta) má jen asi 300 obyvatel a město ožívá pouze v letních měsících.

Historie Pisciotty

Pisciotta je stará vesnice, ale její původ je neznámý. Snad už tu žili Řekové, Římané, ale první zmínky jsou až ve středověku, kdy se zde usídlil neznámý princ. Název města vznikl podle příjmení jednoho z vážených občanů vesnice. Vesnice musela odolávat útokům Saracénů a Normanů, ale ubránila se také díky svému umístění na kopci a systému pobřežních věží. Až v posledním století zde přibývalo lidí, i když v dnešní době už zase mladí lidé vesnici opouštějí kvůli práci a stěhují se do větších měst. Nebohatá historie způsobila to, že můžeme vesnici obdivovat v původní podobě a dokonce i v přístavu se ještě můžeme setkat s původními způsoby rybolovu.

Co v Pisciottě navštívit

Ve vesnici Pisciotta je impozantní kostel svatého Petra a Pavla z 16. století, kde je vystaven obraz svatého Františka, který se zachránil při požáru ve městě. Hlavní dominantou je starověký hrad ze 12. století. Pak je tu několik zajímavých domů – Palazzo Marchesale Pappacoda, Palazzo Franci a Palazzo Lancellortti.

Co Pisciotta nabízí

Jednou ze zajímavostí vesnice Pisciotta je, že se tu vyrábí typický olivový olej Pisciottano, ze zvláštních olivovníků, jejichž olivy mají transparentní barvu, zvláštní chuť a léčebné účinky. Olivovníky z této oblasti jsou považovány za národní památku.  Zajímavé je, že v Pisciottě není žádná doprava, protože silnice končí u přístavu. Přesto si zde můžete užít příjemnou dovolenou, kde dny bude trávit na pláži, v přístavu, v místních barech či obchůdcích, nebo se necháte zlákat některým z rybářů na cestu po moři, kde si nechte ukázat některou z mnoha jeskyní. Na krásnou písčitou pláž Marina di Pisciotta to je z centra města Pisciotta jeden kilometr pěšky nebo tři kilometry po silnici.

Výlety do okolí Pisciotta

Agropoli - menší město v jihoitalské Kampánii ležící na pobřeží Tyrhénského moře 50 km severně od Pisciotty. Toto město vám určitě nebude neznámé, pokud jste přívržencem plachtění a mořeplavby
Paestum – již při vstupu do archeologického areálu vás nadchne krása zachovalých dórských chrámů. Za vstup do areálu zaplatíte 4 EUR a pokud budete chtít vidět i archeologické muzeum tak si připravte 6 EUR
Caprioli – do této malé vesničky na svahu jezdí z Pisciotty místní autobusy, ale není tak starobylá jako Pisciotta. Už zdálky je vidět věž vystavená Saracény Torre dei Caprioli.
Palinuro – hlavní cíl turistů oblasti národního parku Cilento je jen 12 km jižně vzdálený od Pisciotty přímo na výběžku. Jsou zde také krásné pláže, které obdržely modrou vlajku za čistotu, ale proti Pisciottě je zde i opravdový turistický ruch a naleznete zde mnoho hotelů, obchodů a přístav, kde se pronajímají čluny na výlety po pobřeží.

Jak se do Pisciotty dostanete

Letecky: Nejsnáze se do Pisciotty dostanete letecky do Neapole a poté si můžete vybrat, zda dále budete pokračovat autobusem, autem či vlakem. Na letišti jsou zastávky autobusů, které vás zavezou do okolních měst nebo pokud budete v Neapoli, můžete si udělat výlet vlakem s centrálního nádraží, když cesta do Pisciotty trvá dvě hodiny a cesta vede přes Pompeje a Salerno, zastávka Pisciotta-Palinuro. Do centra jezdí několikrát denně od železniční zastávky autobusy.
Autem: cesta z Prahy je dlouhá 1640 km a pojedete ji asi 16 hodin. Pojedete téměř celu cestu po dálnici přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Trento, Modena, Bologna, Řím, Neapol po dálnici A30, ze které vyjedete výjezdem Salerno/Reggio di Calabria na A3 a poté u Battipaglia na SS18, která vás zavede do Agropoli a poté na SS447 do Pisciotty

GPS souřadnice: 40° 6'32.36" 1N5°14'0.78"EKomentáře ke článku