Fano

Padesát kilometrů jihovýchodně od Rimini leží v severní části regionu Marche na pobřeží Jaderského moře moderní letovisko Fano. Jedná se o oblíbené turistické letovisko s historickým jádrem a mnoha kilometry nádherných oblázkových a písečných pláží. Fano je zároveň třetím nejlidnatějším městem italského regionu Marche a v letní sezóně to zde doslova žije. Místní podnikatelé si dobře uvědomují, že turismus je hlavní zdrojem příjmů a díky tomu je dnes Fano připraveno uspokojit jakoukoliv klientelu.

Historie města Fano

Fano sehrálo především v Římském období důležitou roli. Jméno města je odvozeno od chrámu bohyně Fortuně. Dodnes je zde patrné opevnění, které nechal v roce 49 před naším letopočtem zbudovat Julius Caesar. V roce 538 bylo město zbořeno a o jeho obnovu se později postarali Byzantci. Později Fano ničily války. Od napoleonských, přes první i druhou světovou válku. Především v posledně zmiňované válce trpělo kvůli důležitému železničnímu uzlu a mostům přes řeku Metauro, které byly cílem častých útoků spojeneckých letectev.

Do historie Fana se zapsalo i mnoho významných rodáků. Jmenujeme například papeže Clemente VIII, Ippolito Aldobrandini (1536 - 1605), vévodkyni Laura Martinozzi (1639 - 1687), operního zpěváka, tenora Antonio Giuglini (1825-1865) či malíře Sebastiano Ceccarini (1703-1783) a Carlo Magini (1720-1806).

Jak se sem dostat

Jako většina italských přímořských letovisek je i Fano dobře přístupné, jelikož leží v blízkosti dálnice A14 vedoucí od severu podél pobřeží k jihu a proto se do Fana pohodlně dostanete autem i autobusem. Ve městě Fano je i letiště, ale létají sem převážně vnitrostátní linky. Letiště je umístěno asi 4 km jižně od přístavu. Mezinárodní letiště je ve zhruba 45 km vzdálené Anconě. Samozřejmostí je možnost přijet do Fana vlakem, ale vzhledem k ceně jízdenek se nejedná o nejlepší volbu.

Co navštívit ve Fano


Téměř celé Fano je obehnáno mohutnými hradbami, které město chránily v dobách římských. Do města se vstupovalo tzv. Austovým obloukem, který také patří k povinné prohlídce města.
Slavnou fontanu della Fortuna ze 16.století hledejte na Piazza XX. Settembre. Fontana dalla Fortuna je jakéhosi oválného tvaru, v jejím středu je umístěno sousoší, které jakoby  hlídali čtyři lvi po stranách a z jejich tlam tryská voda. Na vrcholku je umístěna socha bohyně Fortuny.
Doporučujeme navštívit i katedrálu dell´Asunta, která postavena v románském slohu. Místní muzeum má ve své sbírce archeologické nálezy z okolí, především předměty z římského a středověkého období. 

Výlety do okolí Fana

Mezi doporučené výlety určitě patří návštěva okolních měst jako například 12 kilometrů vzdáleného města Pesaro.
Zajed můžete i do ve vnitrozemí ležícího města Urbino. 50 kilometrů dlouhá cesta zabere něco přes půl hodiny.
Jihovýchodně asi 60 klimotrů od Fana leží i stotisícová Ancona. Na polovině cesty do Ancony můžete zastavit a osvěžit se v dalším pobřežním letovisku Senigallia
A ještě zbývá doplnit, že pouhých 70 kilometrů od Fano leží samostatná republika San Marino. Cesta by neměla trvat déle než hodinu.
Pro velké cestovatele se nabízí 270 km vzdálená Florencie či 160 km vzdálená Bologna. 55 kilometrů severně od Fano leží světoznámé letovisko Rimini.

Tip

Od 14.století se zde vždy v červenci koná velký a slavný festival. V ulicích Fana tak potkáte mnoho pestrobarevných masek, kostýmů a zdobených alegorických vozů. Ve večerních hodinách oblohu rozzáří ohňostroje. Fano je opravdu živým městem a noční život zde panuje až po ranních hodin. Koná se zde mnoho nejrůznějších akcí. Kromě zmiňovaného festivalu například týdenní hudební festival Jazz by the Sea.Komentáře ke článku