Siderno

Siderno je město v jižní Itálii, Kalábrii vzdálené stejně od města Reggio di Calabria a Catanzara na východním pobřeží Jónského moře. Dělí se na dvě části, z nichž první Siderno Marina je novější část města oblíbená mezi Italy i cizinci a má nádherné pláže. Siderno Superiore je druhá část, což je staré město ležící na úpatí horského pásma táhnoucího se podél pobřeží, kde nalezneme i historické budovy v úzkých uličkách. Tato část může na turisty působit až strašidelně opuštěně (je taky nazýváno městem duchů), protože většina původního obyvatelstva se přestěhovala do novější části Siderna, která nabízí více služeb a pracovních možností.

Historie města Siderno

O historii Siderna toho moc nevíme. Staré město bylo zřejmě v 10. století před naším letopočtem založeno několika obyvateli z nedalekého města Locri, kteří pahorkovitý kraj považovali za vhodnější prostředí k úkrytu sebe samých před útoky Saracénů. Ve středověku zde působilo mnoho feudálních rodů. Nová část města Siderno Marina byla postavena až po zemětřesení v roce 1783. Od 19. století mnoho obyvatel emigrovalo na sever Itálie, ale velmi početná skupina emigrovala také do Kanady za prací, když k tomu vybízela skupina kolem pana Cosimo Figliomeni, který svými dopisy domů lákal občany do Kanady, kde našel práci při stavbě kanadské státní železnice.

Co Siderno nabízí

V dnešní době je Siderno především zaměřeno na turistický ruch, ale je známo i pro pěstování bergamotu, což je citrusový plod, který se pěstuje v Evropě pouze v Kalábrii. Má tvar i barvu jako hruška, vůni známe z čaje Earl Grey, tento citrus je užíván při výrobě parfémů a při aromaterapii k léčbě depresí a problémy se zažíváním. Siderno je také sídlem kalábrijské mafie 'Ndrangheta, a ve městě se narodilo a působilo či působí i několik vůdců této mafie jako například Antonio Macrí (1902 – 1975) a Antonio Commisso (narozen 1956). Kromě těchto bossů se zde v roce 1963 narodil i Francesco Panetta, bývalý známý italský běžec na delší tratě nebo historik Nicola Zitara (1927).
Pokud chcete zažít město v celé jeho slávě a kráse, vydejte se zde v období od 4. – 8. září, kdy se zde slaví svátek Madonny di Portosalvo, konají se tradiční průvody městem, na palubách lodí na moři a také je večer  ohňostroj.

Co zde navštívit

Staré město má mnoho krásných památek, kvůli kterým stojí město navštívit. Národní kulturní památkou byl prohlášen Palazzo Falletti. Dalším důležitým domem je La villa Albanese, kde žil senátor Giuseppe Albanese. Za války byl dům sídlem tajného  antifašistického výboru, který byl v kontaktu s angloameričany. Dále určitě neminete pozdně barokní palác šlechtické rodiny španělského původu de Moja, který ale stále čeká na svoji obnovu.  Naproti tomu hezky udržovaný je palác Englen jako sídlo, kde spal král Ferdinand IV Bourbon. Ve starém městě je taky několik kostelů, z nichž nejhezčí je kostel byzantského původu  La Chiesa di san Nicola.

Výlety do okolí

Reggio di Calabria – největší město v Kalábrii, ležící v Messinské úžině, ve kterém najdeme národní archeologické muzeum
Locri – trochu větší město než Siderno, která má asi 13 tisíc obyvatel, založené v roce 673 před naším letopočtem jako řecká polis. Za návštěvu stojí archeologické vykopávky vzdálené od města asi 4 kilometry
Stilo – vzdálené od města Siderno 46 km do vnitrozemí, je považované za vůbec nejhezčí město v Kalábrii, rodiště Tommase Campanella a největší památkou je byzantská La Catollica.
Gerace – jen asi 10 kilometrů po silnici SS 106 od města Siderno se nachází město Gerace, které ve svých úzkých uličkách skrývá i největší stavbu v celé Kalábrii – místní katedrálu zasvěcenou Svaté Marii na Nebevzetí.

Jak se dostat do města Siderno

Letecky - nejrychleji leteckými spoji se společnostmi ČSA a Alitalia (destinace Lamezia Terme jen 30 km od města Catanzaro), zajímavé je spojení letecké a železniční dopravy
Autem – cesta potrvá asi 19 hodin a ujedete 1960 km, směr Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bologna, Florencie, Řím, Neapol a oblast Reggio di Calabria, na kterou odbočíte z dálnice A3 buď ve městě Taranto (Adriatica) či Sibari (Del Sole), když se vyplatí sledovat cedule Salerno/Reggio di Calabria, nebo zkuste cestu po východním pobřeží směr Bologna – Ancona a dále na jih přes město Catanzaro a po východním pobřeží dále až do města Siderno .
Autobusem - linkové autobusy společnosti SIMET, IAS-SCURA a ROMANO  sem jezdí z mnoha italských měst a to denně.  Pravidelné spoje jsou i z České republiky, Německa, Rakouska a Francie.
Vlakem – v Siderno je železniční stanice, cesta vede přes Řím a Catanzaro. Cesta vlakem trvá z Říma osm a půl hodiny.

GPS souřadnice: 38°16'13.50"N 16°17'49.47"EKomentáře ke článku