Molfetta

Molfetta je město v provincii Bari v jihovýchodní části Itálie zvané Apulie. Leží na pobřeží Jaderského moře a je vzdálena 25 kilometrů od hlavního města provincie Bari. Je to jedno z měst, kde můžete mít problémy se domluvit klasickou italštinou, protože ve městě je rozšířen místní dialekt.

Historie Molfetty

Je známo, že oblast dnešní Molfetty byla osídlena už v prehistorické době. Město vzniklo na základech malého rybářského přístavu. Molfetta se začala rozvíjet pod byzantinskou nadvládou, Lombardové už museli bojovat se Saracény. Město mělo spojení s ostatními městy po moři a rozvíjel se zde čile obchod s Benátkami, egyptskou Alexandrií, Sýrií a Dubrovníkem. Bylo zde založeno biskupství a městem prošlo mnoho poutníků, jeden z nich Conrad Bavorský se stal patronem města.  Poté zde jako na celém jihu Itálie probíhaly v 16. století boje o moc mezi Italy a Španěly.  Po Španělské nadvládě zde byla nadvláda rakouská.  A pod vládu Italů se dostala až v době sjednocení Itálie v říjnu 1860. Tvrdý zásah město zasáhl za první světové války.  Za druhé světové války mnoho obyvatel Molfetty odešlo do emigrace do Austrálie.

Co ve městě Molfetta navštívit

Nejzajímavější a zároveň nejstarší památkou 2 km od Molfetty je Il Pulo – památka na neolitické osídlení oblasti, kruhovité jeskyně s pozůstatky starých staveb. Největším kostelem ve městě je Duomo San Corrado, který je postaven v románském stylu z místního kamene, vnitřek byl vybaven v 16. století a má dvě zvonice.  Za hradbami města je kostel Santa Maria Assunta, kde jsou uchovány ostatky patrona města San Corrado Bavorska a původně to byl klášter jezuitů. Dnešní radnice Palazzo Civico byla přestavěna z původního kláštera. Ve městě je ještě spousta zajímavých staveb, zejména kostelů. Celé staré město bylo obehnáno hradbami, ze kterých zbylo už jen několik strážných věží (Torre Calderina, Rorrione Passari).

Významné osobnosti z Molfetty

Ve městě žil protifašistický politik a spisovatel Gaetano Salvemini, slavný geolog Giuseppe Rotondella a v současné době známý italský rapový zpěvák Caparezza.

Události ve městě Molfetta

V Molfettě se zvláštní pozornost věnuje především období Velikonoc, které jsou ve znamení klidu a motliteb. Postní období je zároveň plné oslav, koncertů  a rekonstrukcí historických okamžiků.  Zajímavým festivalem je i festival Santa Maria Assunta, kdy se sochy madon umístí na lodě a tvoří se průvod na moři. Tento festival se koná první týden v září.

Výlety do okolí

V okolí je několik zajímavých měst, jako Brindisi (150km), kde je spousta církevních památek, Monopoli, kde je starý přístav, nebo město Foggia, kde se každé druhé pondělí koná velký rybí trh. Jen 30 klilometrů dlouhá cesta hlavního města Apulie Bari také stojí za zvážení. Zajímavý zážitek nabízí i výlet do 30 km vzdáleného italského letoviska Barletta. Při pobytu v Molfettě vás bude dělit pouhých 240 kilometrů od Neapole ležící na západním pobřeží v  italském regionu Kampanie. Jednodenní výlet do Neapole vás možná okouzlí, ale můžete také litovat, protože jeden den na návštěvu tohoto okouzlujícího města je zatraceně málo.

Jak cestovat do Molfetty

Pokud se vydáte autem, čeká vás 15 hodin jízdy, při které ujedete téměř 1600 km. Velkou část pojedete po jaderském pobřeží po dálnici A14 směr Bologna, Ancona, výjezd z dálnice je označen přímo cedulí  Molfetta. Ve městě je i železniční stanice. A samozřejmě nejrychleji se sem dostanete z letiště z města Bari, které je vzdálené pouze 30 km.
GPS souřadnice - 41°12'4.55" N 16°35'54.73"EKomentáře ke článku