Itálie obecně

Thaormina - SicilieItálie je středomořský stát ležící na jihu Evropy.  Břehy Itálie omývá celkem pět moří - ze západu Ligurijské, Tyrhénské, Středozemní, Jónské a Jaderské a náleží k ní několik významných ostrovů jako Elba, Capri, Ischie, Sicílie a Sardinie. Za zmínku jistě stojí i tři nejznámější sopky Etna, Vesuv a Stromboli. Itálie hraničí se Slovinskem, Rakouskem, Švýcarskem a Francií. Mezi zvláštnosti Itálie kromě jiného patří i dva městské státy - Vatikán s rozlohou něco málo přes tři kilometry čtverečné a 39 kilometrů čtverečných velké San Marino.  Vznik Itálie je datován do roku 1861. Ve dvacátém století Itálie stála při vzniku Evropské unie a NATO. Před vznikem jednotné evropské měny Euro se zde až do roku 2002 platilo italskou lirou (ITL).

Pro svoji polohu a geografickou členitost je Itálie předurčena profitovat z cestovního ruchu. A také tomu tak je, patří totiž mezi nejnavštěvovanější země světa. Ročně do Itálie zavítá mezi 50 až 100 milióny turistů. Na jedné straně se  Itálie může chlubit přes sedm tisíc kilometrů dlouhým pobřežím s členitými zálivy a nádhernými plážemi, které přímo vybízí k rekreaci u moře a na straně druhé Alpským masívem přesahujícím na severu výšku čtyř kilometrů s nejvyšší horou Mont Blanc. Itálie tak může nabídnout, jak skvělá lyžařská střediska, tak i fantastická přímořská letoviska. Nemusíte být zrovna milovník lyžování či lenošení na pláži a přesto vám bude moci Itálie nabídnout mnoho dalšího zajímavého. Italská kuchyně je mnohými právem považována za nejlepší na světě a díky tomu každá část této země  dokáže pro návštěvníky připravit jedinečné gastronomické zážitky. Za zmínku jistě stojí i italské víno o jehož kvalitě nelze pochybovat.Catedralle S. Michele Arcangelo v Carriti

Samostatnou kapitolou jsou italské antické a středověké renesanční památky a všudypřítomná jedinečná archtitektura. Snad v každém městě či letovisku (na velikosti nezáleží) najdete bohatě zbobené kostely, katedrály a překrásná historická centra s kouzelnou atmosférou. Tu je nejlépe si vychutnat posezením na zahrádce některé z mnoha místních kaváren a restaurací na sklenkou vína a talířem fantasticky chutnajících těstovin či specialit z čerstvě ulovených ryb a mořských plodů.

Hlavní městem Itálie je Řím, který je opravdou perlou architektury. Mezi nejvýznamnější a nejlidnatější města dále patří Neapol, Miláno, Palermo Janov, Turín, Florencie, Bologna, Bari, Catania či světoznámé Benátky.  

Itálie v datech:

  • Oficiální název - Italská republika
  • Počet obyvatel – přes 60 miliónů
  • Rozloha Italie – 301 203 km²
  • Geografická poloha:
  • Hlavní město - Řím (Roma)
  • Italská měna - Euro
  • Úřední jazyk - Italština (v některých oblastech se domluvíte anglicky, německy či francouzsky)
  • Nejvyšší hora: - Mont Blanc (Monte Bianco) de Courmayeur (4748 m n. m.)
  • Náboženství - 97% katolíci, 1,5% muslimové,1,5% udává příslušnost k valdenské evangelické církvi
  • Časový posun - není (středoevropský čas)
Itálie
ItálieKomentáře ke článku