San Marinella

Santa Marinella je často nazývána perlou Tyrhénského moře, a to díky své skvělé poloze u moře, klimatickým podmínkám i díky archeologickým památkám v okolí. Turisté toto město navštěvují od jara do podzimu, protože nedaleké hory Tolfa na severu zadržují studený vítr, a tak tu je po mnoho měsíců velmi příjemně. Toto příjemné středisko leží jen 70 kilometrů severozápadně od Říma a 8 kilometrů od přístavu Civitavecchia. Je to tedy ideální místo na letní dovolenou a to nejen v létě a nejen pro Římany. Také to je středisko oblíbené surfaři pro svoje velké vlny.

Historie Santa Marinella

V oblasti Santa Marinella lidé žili již v neolitu a době bronzové. Ve středověku byla v držení pánů z Vico a Orsini. Traduje se, že Santa Marinella byla založena mnichy z Blízkého východu, kteří sem připluli a postavili vesnici, klášter a malý kostel, který zasvětili Santa Marině na místě, kde dnes stojí Odescalchi hrad. Zajímavostí je, že zde několik vil postavil architekt Luigi Moretti, projektant hotelu Watergate ve Washingtonu.

Co vidět v městě Santa Marinella

Město je krásně vidět z hradu Odescalchi ve čtvrti Santa Severa, který je obklopený borovicemi a palmami. Hrad má tři věže a původně sloužil k obraně města, byl několikrát přestavován. Hrad se stal místem svatby Toma Cruise a Katie Holmes. Je zde turistický přístav, kde kotví až 200 lodí. Ve městečku je několik krásných vil, mezi nimi je i vila herečky Ingrid Bergman či režiséra Roberto Rossellini.

Co město Santa Marinella nabízí

Pokud si vyberete městečko Santa Marinella pro svoji dovolenou, nebudete určitě zklamáni. Pláže se tu střídají štěrkové s písečnými, je zde pozvolný vstup do moře, všude najdete zařízení, které nabízejí vše potřebné, jsou tu bary, půjčovny šlapadel, surfů a podobně. Potápěči jistě ocení korálové dno, časté zátoky a skály, které skrývají bohatý mořský život. Přitom i milovníci historie si přijdou na své, když v okolí se nachází archeologické naleziště Punta della Vipera. Charakteristickým prvkem zdejšího pobřeží jsou dřevěné domky stojící na pilířích, u kterých kotví rybářské lodě.

Slavné osobnosti

Santa Marinella byla v 50. a v 60. letech 20. století oblíbeným místem setkávání umělců a stala se i místem, kde se točilo několik slavných filmů. Město navštívili například Gregory Peck, Marlon Brando, Federico Fellini.

Doprava

Santa Marinella leží jen 40 minut od Říma, od letiště Fiumicino asi 30 minut a od přístavu Civitavecchia 10 minut. Santa Marinella leží na strada stalle SS 1 Via Aurelia, která vede po pobřeží až k francouzským hranicím. Kromě toho má dobré spojení do města Civitavecchia. Město má dvě vlaková nádraží Santa Marinella a Santa Severa.

GPS souřadnice 42° 2'3.64"N 11°51'16.04"EKomentáře ke článku