Reggio di Calabria

Jedno z hlavních měst italské oblasti Kalábrie, která leží na samém jihu Apeninského poloostrova, je Reggio Di Calabria. Rozkládá se na pobřeží Messinské úžiny, která odděluje Itálii od Sicílie. Rozlohou je město poloviční jak Praha, obývá ho skoro dvě stě tisíc lidí. Reggio Di Calabria je sice v Kalábrii městem největším, hlavní slovo v oblasti však má město Catanzaro, které je od Reggia vzdálené 160km.

Historie Reggio di Calabria

Počátky města sahají do 8. století př. n. l.. Založili ho Řekové a pojmenovali ho Rhégion. Ihned se díky vhodné poloze stalo jedním z nejvýznamnějších obchodních center. O tři století později se město spojilo s Athénami proti sicilskému městu Syrakusy a ve 3. století Reggio dobyli Římané. Později se městem prohnalo několik válek, poznamenáno bylo i vpádem Kartaginců. Vládli mu Byzantinci, Turci, Normané, Aragoňané a nakonec i Bourboni.

Z Reggio Di Calabria pochází Gianni a Donatella Versace, italští módní návrháři známí po celém světě. Ve stejném městě se také narodil například malíř a sochař Umberto Boccioni, který je jedním z hlavních teoretiků uměleckého směru futurismus. Reggio Di Calabria je také rodištěm rakouského vojenského velitele Františka Trencka.

Co navštívit v Reggio di Calabria

Pokud máte oblibu v památkách, Reggio Di Calabria vás nejspíš moc neosloví. Z jednoho prostého důvodu – půda pod městem se několikrát pořádně zachvěla.  Přesto ale je co navštívit. Na Corso Garibaldi, dvoukilometrové hlavní třídě v centru města, se nachází dóm s barokní kaplí. Původní stavbu na začátku 20. století zcela zničilo zemětřesní, katedrála však byla brzo podle románského stylu znovu postavena.

Ze středověku, konkrétně z 15. století, pochází pevnost Aragonský hrad, nejvýznamnějším turistickým místem je však Národní archeologické muzeum, kde jsou seskupeny sbírky archeologických nálezů z Kalábrie. Kromě hliněných a bronzových tabulek, keramiky a dalších vzácností zde uvidíte i bronzové sochy řeckých bojovníků v nadživotní velikosti. Říká se jim Bronzi di Riace.

U moře můžete spatřit pozůstatky řeckých hradeb, mezi nimiž se skrývá Památník padlým.

Ve městě kromě pláží a promenád s palmami a exotickými rostlinami narazíte také na těžký průmysl a chudinské čtvrti. Pokud se ale z nábřeží Lungomare Matteotti podíváte na Messinskou úžinu s Etnou v pozadí, jistě na ty záporné stránky města rychle zapomenete.

Jak se dostat do Reggio di Calabria

Pokud se rozhodnete město navštívit, určitě vás potěší fakt, že se nedaleko nachází letiště Tito Minniti (gps  38° 4'20.88"S,  15°39'13.24"V). Už ne tak skvělé je, že přímý let z Prahy neseženete. Ale například z Říma do Reggie letadla létají docela často. Město je ale velmi dobře dostupné i autem, vede do něj dálnice A3, která spojuje Reggio s Neapolí, která je vzdálená 500km. Ideální trasa vede z Prahy přes Mnichov, Innsbruck, Trento, Veronu a Bolognu, dále pak po dálnici A1 okolo Říma a Neapole do Salerna a poté po dálnici A3 do Reggio di Calabria.  Ve městě funguje i přístav, lodě vyjíždí denně na nedaleký ostrov Sicílie.

Výlety do okolí

Není to jen samotné město a výhled na Etnu, co můžete v Kalábrii vidět. Za výlet určitě stojí nedaleký národní park Aspromonte, kde narazíte na překrásnou přírodu, ale také na bergamoty (citrusy), které se v této oblasti pěstují. Za nádhernými plážemi se vydejte po dálnici na sever, například do Capo Vaticano, kde pod majákem najdete vskutku pohádkové pláže. Za výlet stojí i půl hodiny autem vzdálená osada Scilla, které dominuje hrad Il Castello Ruffo a kostel. Zajímavé je, že o městečku se zmiňoval už antický básník Homér.

V letních měsících každý večer v Reggiu ožije amfiteátr živými koncerty, které pořádá tamní rádio. Do města přijíždí také spousta festivalů, ať už hudebních, filmových nebo divadelních. Trhy se ve městě konají každý pátek.



Komentáře ke článku