Porto Garibaldi

Porto Garibaldi je malá rybářská osada ležící na břehu Jaderského moře mezi řekami Reno a Pád v italském regionu Emilia-Romagna pojmenovaná po mořeplavci Giuseppovi Garibaldim. Její dřívější jméno až do roku 1919 však bylo Magnavacca. Teprve tehdy se město přejmenovalo na Porto Garibaldi na počet přistání Giuseppa Garibaldiho v místním přístavu v roce 1849.

Současné Porto Garibaldi

Přesto, že dnes Porto Garibaldi těží i z cestovního ruchu, důležitou roli zde stále hraje zdejší přístav a tradiční rybolov. Místní obyvatelé jsou velká pohostinná rodina, která i do dnešních dnů dodržuje staré italské tradice a polední siesta je na denním pořádku. Pokud si hodně brzy ráno přivstanete a vydáte se do přístavu, uvidíte místní rybářské lodě vracející se z moře vezoucí čerstvý úlovek a kolem nich stovky kroužících racků. Díky rozvinutému rybolovu jsou místní restaurace vždy dobře zásobeny čerstvými rybami a mořskými živočichy, které zde upravují velmi chutně. V hlavní roli čerstvé ryby a bylinky a špičkový olivový olej. Stejně tak jako by jste neměly vynechat večeři sestavenou z těchto lahůdek, měly by jste během brzkého dopoledne zajít na pravé italské expreso do nějaké místní kavárničky a vychutnávat zdejší poklidnou atmosféru. Obecně platí, že nejlepší kavárna bude ta, ve které se schází nejvíce místních a málo turistů.

Kromě poklidné atmosféry a možnosti ochutnat pravou Itálii nabízí Porto Garibaldi turistům širokou čistou pláž a pozvolný vstup do čistého Jaderského moře. Poměrně bohatá je i nabídka sportovního vyžití. Zahrát si můžete tenis, volejbal, fotbal, či se projet na koni, v provozu je půjčovna windsurfingu. Dobrou volbou bývá půjčení kola na kterém se dají podnikat výlety do okolní překrásné přírody. Ovšem pozor, zdejší oblast je chráněna, takže dodržujte veškeré pokyny a přizpůsobte svoje chování. V Porto Garibaldi najdete i tradiční promenádu se mnoha obchůdky se suvenýry a místními domácími produkty jako jsou italská vína, sýry či olivový olej. Každý pátek se zde konají tradiční trhy na kterých najdete výrobky uměleckých a lidových řemesel.

Kam na výlet z Porto Garibaldi

V tomto směru má Porto Garibaldi opravdu strategickou polohu. Poblíž najdete mnoho zajímavých míst s překrásnou přírodou i mnoho historický měst. Mezi tradiční patří lodní výlety do delty řeky Pad, která je zapsána na seznamu světového dědictví Unesco či do historického města Comacchio, kde se nachází naleziště z dob Etrusků. Na jižní straně sousedí Porto Garibaldi s dalším prázdninovým místem Lido Degli Estensi. Odděluje je pouze uměle vyhloubený kanál přes který vás přepraví vodní taxi.

Vodní park Mirabilandia

V blízkosti Porto Garibaldi (cca 35 Km) se jižně od města Ravenna nabízí největší vodní park v Itálii Mirabilandia s obrovským množstvím nejen vodních atrakcí. Celodenní návštěvu parku si dokonale užijí jak děti, tak i dospělí. Informace na www.mirabilandia.it.

Ferrara

Milovníky historie a architektury nadchne výlet do šedesát kilometrů vzdáleného města Ferrara s mnoha úžasnými historickými památkami. Toto středně velké město dodnes těží ze své historie a rozhodně má co nabídnout. Více informací o městě Ferrara.

Ravenna

Dalším historickým městem v oblasti nedaleko Porto Garibaldi je Ravenna, která je taktéž zapsána na seznamu světového kulturního dědidctví Unesco stejně jako zmiňovaná Ferrara. Město vzniklo v 6. století před naším letopočtem. K vidění je zde například Bazilika San Vitale, hned vedle baziliky Mauzoleum Gally Placidie, dále Oratoř sv. Ondřeje se slavnými mozaikami či velká křesťanská bazilika Sant Apollinare Nuovo a další. Pokud budete volit mezi návštěvou Ravenny a Ferrary přikláníme se spíše k druhému jmenovanému městu, tedy Ferraře.

Delfinárium a aqua park v Riccione

Pokud toužíte vidět delfíny zajeďte si do dalšího významného a rušného rekreačního střediska v regionu Emilia-Romagna Riccione. Zdejší Oltremare nabízí zábavu dětem i dospělím. Postaveno bylo za podpory National Aquarium v Baltimoru. Zajít můžete do delfinária či panoramatického kina Imax nebo se procházet tématicky zaměřenými parky. Více v článku o Riccione. (gps  43°59'13.58"S,   12°38'42.16"V)

Bologna

Opravdovým skvostem mezi historickými městy je italská Bologna, hlavní město regionu Emilia-Romagna. Jednodenní výlet do Bologny je skoro málo, protože kromě mnoha památek nabízí Bologna kouzelnou atmosféru, kterou nejlépe vychutnáte při posezení na zahrádce některé z místních stylových resturací na některém s historických náměstí. Více informací v článku Bologna.

Festivaly v Porto Garibaldi

V letní sezóně žije Porto Garibaldi mnoha festivaly a slavnostmi. Za všechny jmenujme červnový Festa della Madonna del Mare, což je velká oslava, kdy po zdejším kanále i moři plují zbobené lodě, po městě chodí průvody a jsou  organizována různá vystoupení a ukázky. V srpnu se zase v Porto Garibaldi koná festival pohostinství, kdy je možné zdarma ochutnat ančovičky, sardinky a makrely a taktéž zdarma je zapít místním vínem. Večer je pořádán obrovský ohňostroj.

Kudy do Porto Garibaldi

Z Prahy je nejvýhodnější jed po trase Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brener, Bolzano, směr Verona, Mantova, Modena dále okolo Bologny, směr Ravenna, kde odbočíte doprava k pobřeží a přijedete do Porto Garibaldi. Trasa měří cca 1040 kilometrů a dá se ujet za 11-12 hodin.

Téměř stejně dlouhá trasa do Porto Garibaldi vede z Ostravy, kdy se vydáte směr Brno, Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach, Udine, poté odbočíte doprava směrem na Mestre, pokračujete ze severu až do Ravenny, kterou objedete a dáte se do leva směr na pobřeží ležící Porto Garibaldi.Komentáře ke článku