Francavilla

Francavilla al Mare je jedno z nejhezčích letovisek na pobřeží Jaderského moře, leží v oblasti Abruzzo mezi městy Pescara a Ortona. Francavilla al Mare je také jedno z důležitých kulturních center v oblasti Pescara – Chieti a stálých obyvatel má asi 22 tisíc.
Název města znamená svobodné město a pochází z 12. století, kdy město bylo osvobozeno na 12 let na všechny daně. Na konci 19. století bylo město známé jako setkávání literárních a uměleckých skupin kolem osoby malíře Francesco Paolo Michetti, které se konalo v původním klášteře Santa Maria di Gesú u Porta Ripa, který je dnes se svou typickou zvonicí symbolem města. Po druhé světové válce se město přestavovalo a stalo se moderním pobřežním letoviskem, které bylo postupně rozšiřováno až na sever k městu Pescara.

Co ve městě Francavilla al Mare vidět

Ve středu města jsou vidět zbytky původní středověké zástavby, a především kolem města se dochovalo šest středověkých věží. Nedaleko od centra je hezký kostel z 13. století San Giovanni a kostel Santa Maria Maggiore, ve kterém naleznete umělecká díla P. Cascella. Na místní radnici si zase můžete prohlédnout obrazy nejznámější osobnosti města malíře Michetti, který má ve městě pro své obrazy i galerii a muzeum. Po druhé světové válce se město přestavovalo a stalo se moderním pobřežním letoviskem, které bylo postupně rozšiřováno až na sever k městu Pescara, a tak vás zde uvítají honosné a zajímavé vily.

Co město Francavilla al Mare nabízí

Město je příjemné navštívit 18. srpna, kdy se konají velké slavnosti moře, a celý program je ukončen velkým ohňostrojem na moři, ale Češi možná více ocení v červenci konající se pivní festival. Město má asi 800 metrů dlouhou písečnou pláž, která nabízí pohodový pobyt u moře.

Výlety do okolí

Nejbližším cílem je jen 8 kilometrů vzdálená Pescara, poblíž které je i hlavní letiště této oblasti. 32 kilometrů na sever je město Pineto, které je milým letoviskem na jadranském pobřeží, kde pláže jsou od centra města odděleny pásem piniového lesíku. Necelých deset kilometrů od tohoto města je město Atri, ve kterém naleznete historické centrum a  středověkou věž Torre di Cerrano. V okolním pohoří Gran Sasso se můžete vydat na horské tŕy nebo navštívit město Chieti, ze kterého se můžete rozhlížet na pobřeží. Na kopci, ale přímo na pobřeží, leží také město Ortona, které je na jih od města Francavilla al Mare asi 14 kilometrů. Ve městě je krásný aragonský hrad a i okolí města je krásné, nejen pro pláže, ale i pro vinice, které se táhnou kolem města.

Jak se dostat do města Francavilla al Mare

Vzhledem k svému umístění blízko města Pescara, kde je mezinárodní letiště Pescara, je nejlépe cestovat sem letadlem.  Z města Pescara se sem dostanete vlakem jen za 13 minut. Pokud pojedete z Prahy autem, připravte se na cestu 1324 kilometrů dlouhou, která v ideálním případě zabere 15 hodin. Z dálnice A14 vyjedete směr Pescara a pak už příjemně podél pobřeží.

GPS souřadnice - 42°25'17.48"N 14°17'14.31"EKomentáře ke článku