Roseto degli Abruzzi

Roseto degli Abruzzi je malé a klidné přímořské letovisko na pobřeží Jadranu ve střední části Itálie v oblasti Abruzzo. Město Roseto degli Abruzzi má bohatou historickou minulost, leží na úpatí hor Gran Sasso a v okolí je spousta piniových stromů a palem. Právem se řadí mezi nejhezčí střediska na palmové riviéře, které nabízí nejen koupání, ale i historické centrum plné památek. Oblast města byla osídlena již za římské doby, ale dříve byla zvána Rosburgo – Město růží, které svůj nynější název získalo až v roce 1927, kdy se začal rozvíjet turistický ruch.

Co ve městě Roseto degli Abruzzi navštívit

Hlavní městskou atrakcí je v centru města umístěná Arena 4Palme, kde se nachází venkovní otevřené basketbalové hřiště, kde se koná známý každoroční letní turnaj. Návštěvníci zde navštěvují i olivovník, o kterém se říká, že je více než 500 let starý a dále starý barel vína umístěný ve Villa Mazzarose De Vincenzi, který v sobě ukrývá 1000 hectolitrů vína a který je pravděpodobně největší v Evropě. Kromě těchto kuriozit v centru města zde můžeme navštívit farní kostel, kde je vystaveno velké množství uměleckých děl místních výtvarníků či Villa Comunale, kde je umístěna knihovna a galerie. Příjemná procházka je do původních starobylých vesnic Rose či Lido delle Rose, pojmenované pro své růže a oleandry, které zdobily kdysi úzké uličky a balkony domů.

Co město nabízí

Roseto degli Abruzzi má nádhernou písčitou pláž, místy jemně oblázkovou, která je téměř 10 kilometrů dlouhá. Pláž je téměř každoročně oceněna modrou vlajkou za kvalitu a čistotu moře. Roseto degli Abruzzi je skvělá volba pro dovolenou mladých rodin s dětmi, protože přístup do moře je tu opravdu mírný. Ale i ostatní zde najdou určitě něco, co ocení, ať už to jsou sportovní aktivity jako jízdy na koních či cykloturistika, nebo vodní hrátky, když se zde dá půjčit téměř vše, na co si vzpomenete. V tomto útulném městečku mezi mořem a horami najdete mnoho obchůdků, restaurací, pizzerií či zábavných podniků.

Výlety do okolí

Roseto degli Abruzzi má výhodnou polohu, díky které můžete podnikat výlety všemi směry. Výlet můžete naplánovat třeba do města Atri nebo Penne, či Tortoreto nebo trochu více na sever do Alba Adriatica, které je živým letoviskem, kde jsou pláže od města odděleny piniovými stromy, nebo ještě více na sever do San Benedetto del Tronto, které je zajímavé pro svůj exotický ráz díky všudypřítomným palmám. Za městem Pineto, které je odsud nedaleko se rozkládá národní park Gran Sasso, kde můžete vyrazit na túru na nejvyšší vrchol Apenin na Corno Grande.

Jak se dostat do města Roseto degli Abruzzi

Pokud sem jedete na dovolenou, zřejmě poznáte město Pescara, kde je nejbližší letiště v této oblasti, nebo můžete letět do Říma a z něj se pak vydat na východní pobřeží, což jsou asi jen dvě hodiny jízdy autem. Pokud se z Pescary vydáte vlakem, vystoupíte na zastávce Roseto degli Abruzzi nebo Giulianova. Autem z Prahy sem pojedete téměř 15 hodin, při kterých musíte ujet téměř 1300 kilometrů.

GPS souřadnice - 42°40'30.58"N 14° 0'58.08"EKomentáře ke článku