Vieste

Vieste je dřívější zemědělské a rybářské městečko v jihovýchodní části Itálie zvané Apulia, které leží na samém konci poloostrova Gargano, v dnešní době se ale toto původně tiché město proměnilo na nejživější středisko na tomto pobřeží. Žije zde asi 14 tisíc obyvatel, které se živí turismem a rybolovem. Také se zde pěstuje olivový olej. Pobřeží Jaderského moře je zde hodně členité a mezi jednotlivými útesy jsou zde malé pláže a v moři se zde často nacházejí mořské jeskyně.

Historie Vieste

Historie byla k městu Vieste docela krutá. Město od počátku zaujímalo strategicky výhodné místo, a proto bylo pod neustálými útoky. Během středověku bylo několikrát napadeno Turky. Kámen hořkosti, což je skála ve staré části města, pamatuje, jak se za ní schovávali křesťanští obyvatelé před tureckým vládcem. V 13. století se zde ukrýval i papež Celestino V. před novým papežem. Novodobější historie je už stejná jako u ostatní jižní Itálie a v současné době zde vzkvétá turismus.

Co ve městě Vieste navštívit

Dominantou města Vieste  je přístav, u kterého je na skalnatém útesu maják. Atrakcí ve městě je ve stejnojmenné zátoce tzv. Pizzomunno, což je 25 metrů vysoký skalnatý monolit z vápence, který je podle pověsti mládenec, kterého nechaly mořské sirény ze žárlivosti zkamenět. Centrum města se nachází na skále z vápence mezi plážemi. Tady naleznete úzké uličky plné středověkých domů, a hrad s trojúhelníkovými věžemi. Ve městě je taky románská katedrála z 11. století. Kolem města jsou zbytky římských hradeb.

Co Vieste nabízí

Svatými patrony města Vieste jsou Maria di Merino a San Giorgio. 9. dubna a 23. května se ve městě konají velká procesí, kdy se nosí sochy těchto patronů a podávají se výborné vaječné omelety. Každé druhé pondělí se ve městě koná místní trh, na kterém seženete výrobky všeho druhu, a v přístavu je menší trh plný právě ulovených ryb. Příležitost k nákupům ale nabízí i mnoho obchůdků ve městě.

Výlety do okolí

Když pojedete garganským poloostrovem zpátky na jihozápad, po 100 km dorazíte do města Foggia, která je moderním obchodním střediskem a uvnitř města se skrývá několik původně normanských staveb, jako je Cattedrale Santa Maria a kde je pochován Fridrich II. Nedaleko města Foggia je Lucera nacházející se na vyvýšeném místě, kde původně stálo jedno z opevněných sídel Fridricha II., dnes na jeho místě stojí gotický chrám, který zde nechal vystavit Karel I. z Anjou poté, co město vypálil, neboť bylo celé protkáno arabským islámem. Krásným výletem z města Vieste je lodní výlet na ostrovy Tremiti, které jsou vzdálené od poloostrova Gargano asi jen 12 mil. Toto souostroví je tvořeno několika malými ostrůvky a třemi většími – Capraia, San Domino a San Nicola. Z města Vieste sem plují trajekty a rychlé čluny, které přepravují i osobní automobily, a cesta na ostrovy trvá jednu až dvě hodiny.

Jak se dostat do města Vieste

Když se vydáte autem, dovede vás sem dálnice A14, ze které sjedete na výjezdu Poggio Imperiale. Cesta bude trvat asi 15 hodin a najedete 1525 km z Prahy. Když budete po okolí cestovat vlakem, nejbližší železniční stanice je Peschici Calennella, která je ale do Viesta 20 kilometrů daleko. Nejbližší letiště je Bari, které je necelých 200 km jižně po pobřeží.
GPS souřadnice - 41°52'54.16"N 16°10'22.77"EKomentáře ke článku