Grottammare

Letovisko Grottammare leží v regionu Marche, v centru oblasti, nazývané Palmová riviéra. Jak je pro oblast typické, i toto krásné středisko nabízí návštěvníkům čisté pláže s jemným pískem, azurové moře a množství zeleně – palmy, oleandry, pinie či pomerančovníky vás zde budou provázet na každém kroku. Promenáda lemovaná palmami a secesními stavbami poskytne stín pro odpočinek a procházky, rozptýlení najdete i v nejrůznějších barech, malých tržnicích a bazarech. Stará část města je ideálním místem pro romantické procházky. Nové cyklistické trasy spojují Grottammare se sousedními městy a nabízí možnost kratších výletů.

Historie Grottamare

První zmínky o Grottammare pocházejí z 10. století, kdy bylo město významným centrem obchodu díky zdejšímu přístavu. Byla zde také postavena pevnost pro obranu města. Název města pochází ze sousloví „Grotta a mare“, které můžeme přeložit jako „Jeskyně u moře“, jméno bylo odvozeno od přírodních jeskyní, vyhloubených mořem. Grottammare začalo být vyhledávanou lokalitou už v 17. století, kdy se stalo místem odpočinku bohatých šlechtických rodin. V 19. století bylo město díky příznivému klimatu významným centrem léčby kožních a respiračních onemocnění. Moderní turistická infrastruktura zde byla budována již od počátku 20. století.
Je známo, že Grottammare bylo oblíbeným letoviskem hudebního skladatele Franze Liszta, narodil se zde také papež Sixtus V.

Co navštívit v Grottammare

Pokud se rozhodnete svou dovolenou strávit v Grottamare, nemůžete minout secesní stavby z počátku 20. století, nazývané villini Liberty, které tvoří dominantu města a jsou povětšinou situovány kolem Viale Kolombo. Navštivte také náměstí Piazza Peretti a nedalekou středověkou pevnost nebo románsko-gotický kostel svatého Martina z 12. století.

Výlety po okolí

Patříte-li mezi ty, kteří si rádi užijí aktivní dovolenou, udělejte si krátký cyklistický výlet do nedalekých měst, se kterými je Grottammare spojeno novými cyklostezkami. Mezi ně patří například 8 km dlouhá trasa do San Benedetto del Tronto nebo pětikilometrová do Cupramarittima. Pro delší výlety přichází v úvahu 64 km vzdálené poutí místo Loreto či hlavní město regionu Ancona, které je od Grottammare vzdálené 86 km. Pro ty, kterým nevadí delší cestování, přichází v úvahu i San Marino (198 km) a Řím (222 km).

Ubytování v Grottamare

Středisko nabízí bohaté možnosti ubytování, pro nenáročné návštěvníky stojí za zmínku kemp Don Diego, můžete však také využít pestré nabídky hotelů a rezidencí.

Jak se dostat do Grottammare

Trasa z Prahy do Grottammare je 1232 kilometrů dlouhá a vede přes hraniční přechod Rozvadov. Dále pokračujte na Mnichov, Innsbruck, Trento, Boloň a Rimini, pak po východním pobřeží Itálie kolem San Marina až do Grottammare.

Tipy a zajímavosti

Na začátku srpna se v Grottammare koná festival Cabaret Amoremio, který je nejvýznamnějším festivalem komiků v Itálii. Patnáctého srpna si zase můžete užít propracované ohňostroje.Komentáře ke článku