Ortona

Původní rybářské městečko, které se rozrostlo kolem prastarého přístavu, je nyní oblíbeným letoviskem tisíců turistů. Leží na pobřeží Jaderského moře v jižní části provincie Chieti, v oblasti Abruzzo a má asi 23 tisíc obyvatel. Město leží na kopci, ze kterého je neskutečně krásný výhled na moře a okolí, které je poseto vinicemi. Město má bohatou historii, když v době římské bylo významným přístavem, ale ve středověku se vůbec nerozvíjelo, a vzchopilo se až za vlády Švábů. Za druhé světové války bylo město svědkem krvavé bitvy přezdívané Malý Stalingrad a téměř celé zničeno.

Co ve městě Ortona vidět

Město je dobré navštívit nejen pro jeho krásné pláže, ale také kvůli jeho památkám a kráse. Hlavní památkou je aragonský hrad a dále Palazzo Farnese. Ve městě je hodně i sakrálních staveb, jako kostely a katedrály. Na krvavou bitvu za druhé světové války najdete vzpomínky v místním muzeu. Ve městě je také několik míst pojmenovaných po místním rodákovi, skladateli siru Francesco Paolo Tosti.

Co město Ortona nabízí

Ortona je příjemným letoviskem. Když ji navštívíte v červenci, uvítají vás zdejší občané parmskou šunkou s melounem v rámci červencového festivalu, kdy celé město ožívá a slaví. Jinak si zde vychutnáte krásně čisté pláže s příjemným vstupem do moře.

Co navštívit v okolí

Na sever od města leží malebné pobřežní městečko s krásnou pláží Francavilla al Mare, ve kterém se zachovaly středověké věže a které se při svém rozšiřování stále blíží k většímu městu Pescara, které poznáte, pokud do této oblasti poletíte, protože právě v tomto městě se nachází nejbližší mezinárodní letiště. Více v článku letecká doprava do Itálie. Nedaleko je přírodní národní park Abruzzo a pohoří San Grosso, ve kterém leží město Chieti. Více ve středozemí je také město Lanciano, které je obehnáno hradbami, uprostřed kterých se nachází gotický kostel. Pokud si chcete užít vodních radovánek, vydejte se po pobřeží více na jih do města Vasto, kde je oblíbený Aqualand del Vasto. Pokud z tohoto města budete chtít navštívit Řím, vydáte se 229 kilometrů na západ.

Jak se dostat do města Ortona

Z Prahy je to cesta autem dlouhá 1330 kilometrů, která zabere 12 hodin, a do města přijedete, když sjedete z dálnice A 14 na výjezdu Ortona. Nejbližší letiště je vzdálené necelých 40 kilometrů na sever ve městě Pescara. Odsud můžete využít například vlakového spojení.

GPS souřadnice - 42°21'24.79"N 14°24'18.90"EKomentáře ke článku