Urbino

Italské město Urbino leží v severní části regionu Marche ve střední Itálii. I když se nejedná o přímořské letovisko a k pobřeží Jaderského moře to je vzdušnou čarou přes třicet kilometrů byla by škoda se do Urbina nepodívat. Obzvláště pokud budete trávit svoji dovolenou v nedalekých pobřežních letoviscích jako jsou například Pesaro či Fano.

Urbino je díky své středověké a renesanční architektuře právem považováno za jedno z nejkrásnějších měst Itálie. To samozřejmě neuniklo pozornosti a od roku 1998 je centrum města zařazeno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Dnes žije v Urbinu přes 15000 lidí, kteří se snaží udržovat svoje zvyky a tradice podobně jako v jiných částech Itálie. Nejkrásnějším místem v Urbinu je malé historické centrum, které je obehnáno hradbami. Uvnitř se nachází univerzita. Důležitým místem, kde se scházejí místní obyvatelé je Piazza della Republica (gps  43°43'34.27"S,   12°38'10.77"V). Toto náměstí je vhodným výchozím bodem. Městečko Urbino je plné překrásných staveb a kostelů a proto by ve vaší výbavě neměl chybět kvalitní kapesní průvodce.

Urbino je taktéž domovem tradičního sýru z kravského a ovčího mléka Casciotta di Urbino. Kromě sýru se Urbino může pochlubit mnohými slavnými osobnostmi města. Urbino je například rodištěm slavného motocyklového závodníka Valentina Rossiho. Mezi další slavné osobnosti města patří například malíř Paolo Uccelo (1397-1475), italský renesanční architekt Luciano Laurana, básník Ludovico Ariosto či dokonce papež Klement XI. (1649-1721).

Tip na návštěvu Urbina

Urbino každoročně, většinou první víkend v září ožívá slavností Festa dell'Aquilone. V podstatě se jedná o festival draků. Místní vyrábějí obyčejné papírové draky a pak soutěží, který vzlétne nejvýše.   
 
GPS poloha - URBINO 43°43'29.09"S,   12°38'12.07"VKomentáře ke článku