Tarracina

Terracina je příjemné přímořské letovisko nacházející se v jižní části oblasti Lazio mezi městy Řím a Neapol. V dnešní době je to město oblíbené mezi turisty pro svoje krásné písečné pláže, které patří k nejhezčím na pobřeží, a také pro výborné spojení s okolními městy i hlavním městem Římem. Město se také podle toho zařídilo a je tu velké množství restaurací, barů, hotelů a turistických atrakcí. Za čistotu pláží již město získalo dvakrát Bandiera Blu – vlajku za čisté a kvalitní moře.

Historie města Terracina

Terracina byla založena Římany a byla důležitým střediskem obchodu na Via Appia a místo hlavního chrámu zasvěceného Jupiteru. Římané zde stavěli vily, divadlo a fórum a město stále rozšiřovali. Ve středověku se zde vystřídalo několik šlechtických rodin a v 11. a 12. století se zde začaly stavět nová předměstí kolem dnešních bran Porta Maggio, Porta Albina, Porta Romana. V dalších stoletích bylo město Terracina poznamenáno útoky pirátů a také morem a malárií. Přesto se z tohoto období zachovalo několik renesančních vil a začaly se v okolí odvodňovat močály. Další zkázou byla pro město druhá světová válka, ale po ní se město opět vzmohlo a začalo se orientovat na turistický ruch.

Co vidět ve městě Terracina

V moderní části města Terracina nehledejte žádné památky, ale přesto procházka touto částí může být velmi příjemná. Jsou tu široké bulváry, které jsou lemovány stromy a které vedou od pláže k přístavu. Pro trochu historie zajděte do staré části města Centro Storico, která leží na kopci za autobusovým nádražím a ke které dojdete po strmém schodišti. Ve středu je Piazza del Municipo, které je vydlážděno kameny z římského Fora Romana, také tu je katedrála, archeologické muzeum a sídlo rady města. Katedrála byla po staletí přestavována a najdeme zde směs snad všech uměleckých stylů. Po celém starém městě jsou rozsypány různé ruiny, které nám dávají tušit hranice původního města. Největší památkou je chrám Jupitera na kopci, k němuž byste se měli určitě vydat nejen pro nádherné výhledy, které nabízí, ale i pro jeho neobvyklou stavbu – nemá již hlavní část, jen klenuté základy, které jsou vidět na kilometry daleko.

Výlety do okolí

Město Terracina má strategickou polohu, do Říma je to 134 kilometrů a do města Neapol 190 kilometrů, ale v okolí je i spousta jiných zajímavých měst. Za všechny jmenujme třeba Gaeta, což je historické město s pěknými památky, z nichž nejhezčí je aragonský hrad, nebo město Sperlonga, které se nachází na skalnatém výběžku a kde je staré město protkáno úzkými uličkami.

Doprava do města Terracina

Do Terraciny se jezdí z Říma nebo z Neapole po dálnici A1, kdy se sjíždí na dálničním sjezdu Frosinone. Město má vlastní železniční stanici, ale jezdí sem jen pár vlaků denně. Z Říma sem jezdí i několik autobusů, které sem jedou asi dvě hodiny.

GPS souřadnice - 41°17'28.38"N 13°14'55.91"EKomentáře ke článku