Capri

Capri je velmi oblíbený ostrov v Tyrhénském moři v Neapolském zálivu a je často nazýván modrým ostrovem, především kvůli své hlavní atrakci – Modré jeskyni (Grotta Azzurra). Ostrov Capri zaujímá plochu o velikosti 10 km čtverečných s asi 12.500 obyvateli a je tvořen jen dvěma centry – Capri a Anacapri. Jako jediný z ostrovů patřících ke Kampánii není vulkanického původu, ale vznikl oddělením od Sorrentského poloostrova.

Historie Capri

Stejně jako na ostrově Ischia byli prvními obyvateli ostrova Capri Féničané, poté Řekové a Římané. Císař Augustus si to zde oblíbil natolik, že ostrov vyměnil s Neapolí za mnohem větší a úrodnější ostrov Ischia. I další římský císař Tiberius zde strávil spoustu času a necal zde postavit asi dvanáct vil, z nichž nejznámější jsou Vila Jovis a Vila Damecuta. Po pádu říše římské už Capri nijak zajímavé nebylo. Střídaly se zde rody Langobardů, Normanů, Anjouovců a Aragonců. Došlo zde k plenění ze strany Saracénů a také zde propukla epidemi moru v 17. století. V roce 1860 stejně tak jako celá jižní Itálie bylo Capri spojeno do Italksého království.

Slavné osobnosti a Capri

Ostrov Capri si oblíbil již římský císař Tiberius, který zde vybudoval několik vil, z nichž nejznámější je Villa Jovis na severovýchodním konci ostrova Capri. Mezi dalšími státníky si zde své vily pořídili i Lenin nebo Mussolini. Ve  vile San Michele v městečku Anacapri bydlel švédský lékař a spisovatel Axel Munthe a dnes je zde muzeum. Svoji vilu s velkou terasou na přistání vlastní helikoptéry zde má i herečka Sofia Loren. Na dovolené zde byl i T. G. Masaryk.

Co navštívit na Capri

Když připlujete na ostrov Capri, uvítá vás přístav Marina Grande na severní straně ostrova. Odsud se můžete rovnou vydat pěšky po schodech sv. Františka nebo pomocí lanovky na Piazza Umberta I. do města Capri. Po celou dobu výstupu se před vámi budou otevírat krásné panoramatické výhledy. Podél cesty jsou krásné Augustovy zahrady. Nebo se vydejte hned nějakou loďkou na cestu kolem ostrova nebo k nejznámější atrakci ostrova – k Modré jeskyni na severním pobřeží. Modrá jeskyně se stala symbolem ostrova, její otvor leží asi metr nad mořem a čluny vplouvají do jeskyně a návštěvníci žasnou nad krásou a barvami celé jeskyně. Když se vydáte na okružní jízdu, můžete si za hodinu a půl vytvořit obrázek o celém ostrově, prohlédnout si velmi zblízka všechny pobřežní jeskyně a zhlédnout z mořské hladiny i většinu slavných vil na ostrově. Projížďky začínají u sochy chlapce mávajícího zdviženou rukou všem návštěvníkům a vedou přes Salto di Teberio a několik jeskyní k druhému přístavu na ostrově Marina piccola, kde jsou k vidění slavné vily, poslední zastávkou na cestě je většinou Grotta Verde a už se vracíte zpět.

Do druhého města Anacapri se dostanete nejsnáze autobusem po strašně klikaté a nebezpečně vypadající cestě. Pokud vám to přeplněný autobus dovolí, můžete z okénka sledovat jak krásný výhled na moře, tak i vinice na náhorních plošinách mezi kterými jsou roztroušeny domy tvořící městečko. Zde také uvidíte úzké uličky s malými bílými domky plné zelených zahrad a parků. Nachází se zde kostel San Michele a zde se také nachází vila San Michele švédského lékaře Alexe Muntheho, který sem přijel v době, kdy celý ostrov sužovala cholera. Zde také můžete nakoupit nějaké suvenýry z ostrova Capri, uličky jsou plné malých parfumérií a výroben citrónového likéru limoncello. Pokud nechcete nic kupovat, nechte se jen zlákat do některého obchůdku na ochutnávku, která vás osvěží a zpříjemní pobyt na ostrově.
Pokud se chcete podívat na nejvyšší místo ostrova Monte Solaro (589 m.n.m.) můžete se vydat buď pěšky a máte před sebou asi hodinou procházku, ale zřejmě dáte přednost sedačkové lanovce.

Jak se dostat na ostrov Capri

Ostrov Capri je lehce dosažitelný z italské pevniny z měst Sorrento, Neapol, Salerno či Amalfi. Nejkratší cesta je z města Sorrento. Dále sem plují trajekty z vedlejšího ostrova Ischia.

Výlety do okolí

Ischia – tzv. zelený ostrov je největším ostrovem v Neapolském zálivu, je známý pro své minerální a termální prameny, největší dominantou ostrova je Aragonský hrad. Mezi ostrovyCapri a Ischia je častá trajektová doprava.

Neapol –hlavní město jihoitalského regionu Kampánie na pobřeží Tyrhénského moře v Neapolském přístavu, které se může pochlubit mnoha památkami, ale je to také průmyslové město s velkým přístavem. Návštěvu Neapole by jste si rozhodně neměly odpustit.

Sorrento – z tohoto města v Kampánii na jižním konci Neapolského zálivu máte nejkratší cestu na ostrov Capri.

Pohled na zátoku Capri z Anacapri  (ZaNuBa - stock.xchng)
Pohled na zátoku Capri z Anacapri (ZaNuBa - stock.xchng)
Přírodní krásy na Capri (author by aguima - stock.xchng)
Přírodní krásy na Capri (author by aguima - stock.xchng)
Capri (author by aguima - stock.xchng)
Capri (author by aguima - stock.xchng)
Capri - (author by smark66 - stock.xchng)
Capri - (author by smark66 - stock.xchng)
Capri 2011 - Aja
Capri 2011 - Aja
Capri 2011 - Aja
Capri 2011 - Aja
Capri 2010 - Aja
Capri 2010 - Aja
Capri 2011 - Aja
Capri 2011 - Aja
Capri 2011 - Aja
Capri 2011 - Aja
Capri 2011 - Aja
Capri 2011 - Aja
Capri 2011 - lanovka
Capri 2011 - lanovka
Capri 2011 - Aja
Capri 2011 - Aja


Ostrov Capri
Autor: Jana
Datum: 09.04.2014 20:01

Ostrov Capri je opravdu nádherným místem pro strávení letní dovolené. Škoda jen, že dovolenou na tomto ostrově si nemůže dovolit každý, protože je to spíše pro bohatší klientelu. No pokud má člověk cestu kolem (například tráví dovolenou někde nedaleko), tak navštívit Capri alespoň trajektem na pár hodin stojí určitě za to, je to opravdu nádherný ráj s krásnou přírodou ... rozhodně doporučuji ... pokud by někdo měl zájem dozvědět se o Capri něco víc, tak zajímavé informace i pěkné fotky jsem našla na http://www.neapol.sk/capri, určitě si to podívejte ... například je tam i článek o té krásné azurové jeskyni Grotta Azzurra, ta je opravdu krásná

Komentáře ke článku