Martinsicuro

Plážové letovisko Martinsicuro se nachází na jižním břehu palmové riviéry na rozhraní dvou italských krajů Marche a Abruzzo, napůl cesty mezi městy Ancona a Pescara. Hlavní ozdobou tohoto místa jsou palmy, které zde tvoří i háje, ale především příjemný stín podél promenád a pláží. V příjemné atmosféře tohoto městečka můžete strávit svoji dovolenou od začátku května do konce září a naleznete zde vše, co ke správné dovolené potřebujete – bary, restaurace, cukrárny, obchůdky, krásné písčité pláže a čisté moře. Město Martinsicuro má asi 14 tisíc obyvatel a mezi českými turisty je velmi oblíbené.
Oblast dnešního Martinsicura byla osídlena už v neolitu a za Římanů se stala nejdůležitějším místem v oblasti jako strategický a opěrný bod. Jméno město převzalo od kapitána ze Španělska Martina de Segura, kterého císař Karel V. pověřil postavením obranné věže. Už v historii bylo město populární jako přímořské letovisko, které dodnes navštěvují i filmové a hudební hvězdy.

Co ve Martinsicuro navštívit

Ve městě Martinsicuro je největší památkou právě masivní obranná věž Karla v., která v minulosti měla chránit oblast podél řeky Tronto před útoky Saracénů. Určitě si na věží všimnete heraldického znaku, kde je dvouhlavý orel Habsburků.

Co Martinsicuro nabízí

Martinsicuro je místem krásných soukromých i veřejných pláží se zlatavým pískem a příjemným přístupem k moři, podél kterých rostou palmy, v jejichž stínu naleznete příjemné místo k relaxaci. Pokud jste milovníky vodních sportů, určitě si zde najdete svoji oblíbenou činnost, ráno se můžete proběhnout po pláži za východu slunce, a přes celý den je tu možnost hrát plážový volejbal, zajezdit si na vodních lyží, pronajmout si jachtu či se jen tak potápět. Ve městě Martinsicuro je pestrá nabídka nejen sportovišť, ale také ubytovacích zařízení – je zde pět kempů a pak asi dvacet hotelů či vil k pronajmutí. Město Martinsicuro má i svůj turistický přístav.

Výlety do okolí

Jen pět kilometrů od města Martinsicuro se nachází nejvýznamnější středisko oblasti ležící na severu Palmové riviéry San Benedetto del Tronto, které je také mnohem rušnější a je zde větší nabídka zábavy a nákupů. Také město Teramo, které bylo v historii hranicí mezi papežským státem a království Sicílie a které ukrývá i historické památky, leží pouze 50 kilometrů odsud. Pokud jste se nenabažili dosyta moře, můžete zkusit i aqvapark Onda Blu, který je nedaleko. Přímo od moře se můžete vydat i na horskou túru do horského masivu Gran Sasso a horského městečka Chieti, které nabízí krásné výhledy na celou oblast a pobřeží. I do hlavního města Itálie Říma to není moc daleko, pojedete na západ asi dvě hodiny autem. Podél pobřeží můžete dojet až do stokilometrů vzdálené Ancony, přičemž projedete další překrásná přímořská letoviska. Za všechny jmenujme, kromě již zmiňovaného San Benedetto del Tronto (necelých 10 km) i kouzelné Grottammare, nevelké Cupra Marittima (20km), kde můžete navštívit například středověkou pevnost Marano, dále pak přístavní středisko Porto San Giorgio (40km), šedesát kilometrů najedete do Civitanova Marche a do poklidného romantického Porto Recanati něco přes sedmdesát kilometrů.

Jak se dostat do města Martinsicuro

Z Prahy je to do města Martinsicuro asi 1250 kilometrů, cesta vám v ideálním případě zabere asi 12 hodin, když pojedete přes Německo – Mnichov, Rakousko – Innsbruck, a pak už Itálii – Bologna a pak po dálnici A14 směr na Ancona podél pobřeží až do města Martinsicuro – výjezd San Benedetto del Tronto. Cestou můžete navštívit i samostatný stát San Marino, který budete projíždět. Samozřejmě nejpohodlnější je letecká doprava, když nejbližší menší letiště je vzdáleno necelých 70 kilometrů ve městě Pescara. Druhou možností je mezinárodní letiště v Anconě.

GPS souřadnice - 42°53'4.70"N 13°54'55.80"EKomentáře ke článku