Scilla

Scilla je menší turistické a lázeňské  městečko ležící na jihu Itálie v Kalábrii na pobřeží Tyrhénského moře a nachází se asi 23 km severně od města Reggio di Calabria. Žije tu asi 6.000 obyvatel. Největší dominanta městečka je středověký hrad Castello Ruffo, který stojí na skále nad městem. Scilla se rozděluje na tři části: Chianalea, která se nachází pod hradem a je tvořena úzkými silničkami s malými rybářskými domky, které jsou omývány mořem, dále část San Giorgio, které je srdcem města a centrum všech úřadů a institucí města a další část je Marina Grande, což je oblast pláží, z nichž nejhezčí je La Spiaggia di Scilla.

Historie Scilla

Historie je protkána mnoha mytologickými historkami. Jméno města pochází od slova „skoula“ (skála) či „skylla“ (pes) a na dobu jeho založení není jednotný názor, buď vzniklo již za doby trojské války nebo jej založili tyrhénští piráti. Scilla byla důležitým opevněným místem, vládli zde Římané, Ostrogóti a mezi 8. – 10. století zde byzantští mnichové založili klášter. Po ničivých zemětřeseních, která zasáhla většinu Kalábrie, se Scilla stala obyčejným městem rybářů. Tato tradice se tady udržela a Scilla je známá jako místo lovu mečounů.

Narodil se tu malíř a sochař Carmine Pirrotta, žila zde básnířka Alba Floria, která je držitelkou mnoha literárních cen.

Co města Scilla nabízí

Město ožívá při bouřlivých oslavách Svátku mečounů, který se koná první týden v srpnu, nebo na Svátek svatého Rocha 16. srpna. Ve městě od května do října probíhá letní festival hudebních a zábavných vystoupení Estate Scillese. Velmi oblíbené jsou i ve městě pořádané okružní jízdy na plachetnicích a člunech. 

Co zde navštívit

Za návštěvu rozhodně stojí již zmiňovaný Castello Ruffo, odkud je krásný výhled na moře i na celé město. Původně byl hrad zasvěcen bohyni Minervě, ale sloužil i jako římská pevnost, byl několikrát rekonstruován a své obydlí z něj na chvíli udělal i Garibaldi. Nedaleko hradu se nachází kostel svatého Ducha (chiesa dello Spirito Santo). Ve městě naproti fontáně ve tvaru mořské panny, která je symbolem města Scilla se nachází další kostel, který je zasvěcen Panně Marii a ve kterém nalezneme krásný oltář. Kostelů je ve městě více, ale jsou tu třeba i jeskyně Grotte di Tremusa.

Výlety do okolí

Sicílie – je odsud už na dohled, stejně jako Liparské ostrovy
Tropea – vzdálená od města Scilla asi 50 km, kde jsou nejhezčí pláže kolem mysu Capo Vaticano na západním pobřeží
Aquapark Zambrone – vzdálený 5 km od města Tropea
Reggio di Calabria – největší město v Kalábrii, ležící v Messinské úžině, ve kterém najdeme národní archeologické muzeum

Jak se dostat do města Scilla

Letecky - nejrychleji leteckými spoji se společnostmi ČSA a Alitalia (destinace Lamezia Terme nebo Reggio di Calabria). Mezipřistání je v Miláně nebo Římě. Zajímavé je spojení letecké dopravy do Říma a pak na jih vlakem.
Autem – cesta potrvá asi 19 hodin a ujedete 1960 km, směr Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bologna, Florencie, Řím, Neapol a oblast Reggio di Calabria, na kterou odbočíte z dálnice A30 buď ve městě Taranto (Adriatica) či Sibari (Del Sole) – sledujte cedule Salerno/Reggio di Calabria. Silnice E841 vás zavede až do centra města nebo zkuste projet po celém východním pobřeží směr Bologna – Ancona a dále na jih. Orientační cena za dálniční poplatky je cca 50 EUR
Autobusem - linkové autobusy společnosti SIMET, IAS-SCURA a ROMANO  sem jezdí z mnoha italských měst a to denně.  Pravidelné spoje jsou i z České republiky, Německa, Rakouska a Francie.
Vlakem – ve městě Scilla je železniční stanice, cesta vede přes Řím a Reggio di Calabria. Cesta vlakem trvá z Říma asi 8 hodin.

GPS souřadnice: 38°15′N 15°43′E  /  38.25°N 15.717°E  / 38.25; 15.717

Scilla - author: Mac Pale - Netherlands - www.sxc.hu)
Scilla - author: Mac Pale - Netherlands - www.sxc.hu)Komentáře ke článku