Riccione

Téměř čtyřicetitisícové italské město Riccione leží na pobřeží Jaderského moře v provincii Emilia Romagna pouhých deset kilometrů od světoznámého letoviska Rimini v oblasti, která je často nazývána Sluneční riviérou. Pokud někdy zaslechnete výraz "Zelená perla Jadranu" pravděpodobně tím bylo myšleno právě Riccione, kterému se tak přezdívá.

Historie Riccione

Zdejší oblast byla osídlena před mnoha tisíci lety, avšak zmínky o Riccione najdeme "až" ve druhém století před naším letopočtem. Podobně, jako v nedalekém Rimini vládl rodinný klan Malatesta, Riccione ve středověku ovládal klan Agolanti. Nutno podotnout, že obě rodiny spolu byly příbuzensky propojeny. Riccione trpělo stejně jako ostatní města na pobřeží jaderského moře častými nájezdy pirátů. Vývoj města v devatenáctém století v mnohém ovlivnilo již zmiňované Rimini. Právě tam totiž v roce 1843 byly otevřeny první mořské lázně. Radní z Riccione si dobře všimli, že sousední město začíná prosperovat z turistického ruchu. Oblast Riccione si záhy oblíbila vyšší společenská vrstva Boloňanů, kteří zde v hojném počtu začali stavět své letní rezidence. Obliba Riccione jako letního rekreačního střediska rychle rostla především po první světové válce. V roce 1934 si Riccione oblíbil i italský fašistický diktátor Mussolini a nechal si zde vystavět svoji rezidenci. V nastoleném trendu rozvoj města pokračoval i po 2. světové válce a díky tomu je dnes Riccione moderním turistickým střediskem.

Současné Riccione

Jak bylo řečeno v předchozích řádcích je dnes Riccione super moderním, turistickým střediskem. Na pobřeží i v centru najdete velké množství diskoték a hudebních klubů, kde se tančí až do rána. Kromě toho je Riccione povážovano za centrum mody v provincii Rimini. Hlavní třída Via Ceccarini je plná butiků světoznámých značek, kde najdete nejrůznější modely od vyhlášených italských návrhářů jako jsou Gucci, Prada, Armani a další. Riccione je samozřejmě především také o moři, plážích, koupaní a lenošení. Pláže v oblasti jsou velice nádherné, čisté a udržované, což lze nakonec říci o celé okolní oblasti. Pláže se táhnou v podstatě po celém zdejším pobřeží a propojují zdejší pobřežní střediska. Procházka po pobřeží či lungomare vás tak zavede na mnohá zajímavá místa. Okolní rovinatý terén je idealní i pro cykloturistiku.  Podél silnice vede kvalitní cyklostezka a najdete zde i několik půjčoven kol či si kolo můžete vypůjčit v některém z místních hotelů. Od dubna přes celou letní sezonu se v Riccione pořádá mnoho oslav a festivalů. Za všechny jmenujme alespoň jeden - Raduno delle mamme. Jde o svátek matek, nastávajích matek a vlastně žen obecně. Koná se v období od 2. do 7. července, kdy všude v ulicích uvídíte mnoho hudebních, tanečních a divadelních vystoupení. Přes noc ohňostroje a tančí se všude až do rána. 

O Riccione lze zak zkráceně říci, že je ideálním místem pro trávení aktivní dovolené pro ty, kteří se neobejdou bez zábavy, dobrého jídla, památek a sportu. Pokud však zrovna při dovolené nepreferujete noční život a houfy turistů vydejte se raději jinam.

Nenechte si v Riccione ujít

Hlavní atrakcí je v Riccione bezesporu Oltremare. Návštěvu ocení především děti, ale rozhodně nezklame ani dospělé. Oltremare bylo postaveno za podpory amerického National Aquaruim Baltimore. Největším lákadlem zde je delfinárium, zajít můžete do panoramatického kina IMAX, či se jen tak procházet tématicky zaměřenými parky a využít některou z mnoha vodních atrakcí. Více najdete na www.oltremare.org (gps  43°59'13.58"S,   12°38'42.16"V).

Další turisticky vyhledávanou atrakcí v Riccione je již zmiňovaná vila bývalého fašistického diktátora Mussoliniho postavená v roce 1934. Najdete ji vedle autobusového nádraží - gps 44° 0'13.23"S,  12°39'35.20"V. Dnes slouží k pořádání uměleckých výstav, které se konají nejen v prostorách vily, ale i v okolní krásně upravené zahradě.

Podobně jako v nedalekém Rimini i v Riccione jsou po celý rok otevřeny lázně nabízející mnoho léčebných procedůr - Riccione Terme. Riccione Temre - gps 43°59'40.18"S,   12°40'18.33"V. Nedaleko nich na Viale Torino je k vidění další atrakce Riccione a to památník obětem moře Monumento ai caduti dell mare

Především dámy určitě navštíví hlavní třídu Via Maria Ceccarini. Pokud nemáte v plánu provozovat pouze takzvaný "window shopping" vezměte si sebou naditou peněženku nebo ochotného sponzora. Třída je plná značkových butiků a jejich výlohy opravdu svádějí k utracení nějakého Eura. Návštěvu je dobré nachat na páteční dopoledne a projít i okolní uličky, kde se konají místní trhy.

Výlety po okolí Riccione

Pouhých 11 kilometrů severněji od Riccione leží vyhlášené Rimini. Dojede sem pohodlě jak na kole tak i autem. Na co se v Rimini můžete těšit si přečtěte v článku Rimini. O něco více než 30 kilometrů od Riccione leží jeden z nejstarších a nejmenších států světa San Marino. Určitě za návštěvu stojí. Dostupné jsou i světoznámé Benátky. Cesta po pobřeží je dlouhá zhruba 200 kilometrů. Rychlejší variantou, jak se do Benátek dostat je však cesta po dálnici (270km) přes Bolognu a Ferraru. Právě Bologna, hlavní město regionu Emilia Romagna, je dalším častým výletním místem. V dosahu máte i další rekreační střediska na pobřeží jako napříklkad Fano, Pesaro, Senigallia, Ancona či poutní městečko Loreto, kde je trojlodní bazilika se Svatou chýši (Santa Casa), kde se narodila Panna Marie.

Cesta do Riccione

Cesta autem do Riccione je dlouhá 1070 km a nejrychlejší trasa vede přes Mnichov, Innsbruck, Bolzano, Trento, dále směr Verona, Modena, přes Bolognu a Rimini do Riccione. Po celou dobu pojedete po dálnici a na cestu budete potřebovat kromě české i rakouskou dálniční známku. V severní části Itálie se na dalnicích platí poplatky formou mýtného za ujeté kilometry. Více v článku Autem do Itálie.

Severně od Riccione je letiště Federica Felliniho v Rimini. Přímá linka z ČR sem však nelétá. Z Vídně či Mnichova pravidelný spoj existuje.Komentáře ke článku