Taranto

Taranto nebo také Tarent je hlavní město stejnojmenné provincie v  Apulii, která zaujímá jihovýchodní část Itálie. Taranto je třetím největším městem v jižní Itálii a má asi 243 tisíc obyvatel. V městě se daří průmyslu, obchodu a slouží také jako důležitý přístav v Tarentském zálivu v Jónském moři, kde je ukotvena nejrozsáhlejší námořní italská flotila.

Historie města Taranto

Taranto bylo založeno Sparťany v roce 706 př.n.l. jako metropole Velkého Řecka pod názvem Taras. Římané pojmenovali toto místo Tarentum. Už od počátku bylo významným centrem obchodu, když do největšího města v okolí  Brindisi vedla římská cesta Via Appia. Poté bylo Taranto postupně ovládnuto Ostrogóty, Byzantinci, Langobardy, Araby a Normany. Poté Tarent sdílel stejnou historii jako celá jižní Itálie, tedy stalo se součástí Neapolského království, poté zde vládli španělští Habsburkové, poté Francouzi a v roce 1860 se stal součástí Italského království, později republiky. Od 19. století zde byl vybudován vojenský přístav a za první a druhé světové války měl důležitou úlohu.

Co ve městě Taranto vidět

Na památku řecké doby můžeme vzpomínat díky zlatému pokladu, který byl nalezen poblíž města Taranto a také díky terakotovým figurkám, které byly objeveny v Tánagře poblíž města a jsou uloženy v místním národním archeologickém muzeu, které díky svým exponátům patří mezi nejzajímavější muzea v celé Itálii. Otevřeno je denně a jeho návštěva rozhodně stojí za to. Staré město leží na ostrově, který je s pevninou spojen pevným mostem na západní části Ponte di Porta Napoli, na východní části se nachází Nové město a to je spojeno s pevninou otáčivým mostem Ponte Girvole, který je symbolem města. Ve Starém městě stojí nejstarší normanský dóm v celé Apulii Duomo San Cataldo, který byl postaven na zbytcích antické akropole a křesťanského chrámu, má barokní průčelí a vevnitř je mozaiková podlaha a fresky pocházející ještě z doby byzantské. Ferdinand Aragonský nechal v Taranto vybudovat pevnost – Aragonský hrad, který nyní stojí u otáčivého mostu přes splavný kanál spojující Velké moře (Mar Grande) a Malé moře (Mar picolo). Město je proto často nazýváno jako město dvou moří. Prohlídku města můžete ukončit procházkou s nádhernými výhledy po Lungomare Vittorio Emanuele II.

Slavné osobnosti

Ve městě se narodil římský spisatel Livius Andronicus a žil zde ve 3. st. př. n. l. nebo také Leoindas z Tarenta či filozof Lysis z Tarenta.

Zajímavosti

Ve městě Taranto se nachází vyhlášená střední škola Galileo Ferraris, která byla založena v roce 1848. Pokud chcete ochutnat místní kuchyni, určitě si dejte škeble po tarentsku – v jídelním lístku je hledejte pod názvem cozze di Taranto.
Svatým patronem města Taranto je San Cataldo, na jehož svátek se koná procesí městem 10. května každý rok.

Výlety do okolí

V blízkém městečku Martina Franca se v druhé polovině července a v první polovině srpna koná mezinárodní festival Festival della Valle d´Itria. V některých kostelech a v paláci se konají operní představení, jehož se účastní známí pěvci a soubory z celého světa. Jinak na výlety do dalších měst to je nedaleko, ať se vydáte na sever do Bari (95 km), na východ do 70 km vzdáleného Brindisi či více na jihovýchod do Lecce (cca 90km).

Jak se dostat do Taranto

Nejlépe se do města Taranto cestuje letadlem, kdy přímé lety z Prahy jsou do měst Bari či Brindisi. Dále se sem můžete vydat autem. Zde musíte počítat s dlouho cestou patnáctihodinovou cestou, při které najedete téměř 1700 km. Do města vás přivede dálnice A14 z Bologny do Tarantu podél pobřeží Jaderského moře, kdy sledujte výjezd Taranto/Brindisi/Lecce, pojedete přes město Massafra přímo do Taranta.
GPS souřadnice - 40°28'9.26"N 17°14'24.04"EKomentáře ke článku