Porto San Giorgio

Oblíbené přístavní středisko Porto San Girogio leží ve středoitalském regionu Marche, asi 60 kilometrů od hlavního města regionu Ancony. Jeho klima se vyznačuje horkými léty a chladnými zimami, žije zde přes 16 000 stálých obyvatel. Turisty je město využíváno i v zimě díky blízkosti Sibillinských hor, které jsou součástí centrálních Apenin. Porto San Giorgio je velmi příjemné a útulné městečko, ve vrcholné sezoně však moře není vždy ideálně čisté. Na druhou stranu je poblíž města množství mělkých lagun, které jsou vhodné pro rodiny s malými dětmi. Na své si přijdou i milovníci nočního života, v letní sezoně si zde užijete nespočet živých koncertů, plážových party a divadelních představení.

Historie

Původ města Porto San Giorgio sahá hluboko do minulosti. První zmínky o osídlení oblasti pocházejí z dob Římské říše. V raném středověku bylo město významným přístavem a díky své výhodné poloze mezi Benátkami a městem Fermo se stalo důležitým obchodním centrem. Ve 13. století město přešlo pod nadvládu Lorenza Tiepola, guvernéra města Fermo, který zde začal budovat obrannou pevnost. Porto San Giorgio se od Ferma oficiálně oddělilo až v 19. století.

Co navštívit v Porto San Giorgio

Nejvýznamnější historickou památkou města je pravděpodobně Rocca Tiepolo, pevnost z roku 1267, pojmenovaná po svém zakladateli Lorenzu Tiepolovi. Stavba je čtvercového půdorysu se čtyřmi věžemi, z kterých je krásný výhled na město i přístav. Pevnost byla nedávno rekonstruována a nyní se používá jako kulturní centrum. Další významnou stavbou v Porto San Giorgio je Villa Bonaparte, honosná budova v klasicistním stylu, obklopená rozlehlým parkem, kterou nechal Napoleon Bonaparte vystavět pro svého mladšího bratra Girolama. Ten zde žil v letech 1829-1831.

Výlety po okolí

Pokud se rozhodnete strávit svou dovolenou v Porto San Giorgio, neměli byste vynechat návštěvu okolních měst. Za vidění určitě stojí 42 km vzdálené poutní městečko Loreto, malebné Grottammare, Ancona, či klenot Palmové riviéry San Benedetto del Tronto, které leží 30 km od Porto San Giorgio. Můžete zvážit též delší výlety – například do 176 km vzdáleného San Marina či do hlavního města Itálie Říma.

Ubytování v Porto San Giorgio

Stejně jako všechny turistické lokality Itálie nabízí i Porto San Giorgio bohaté možnosti ubytování, od luxusních hotelů po rodinné pensiony. Na své si tak přijde každý zájemce.

Jak se sem dostat

Trasa z Prahy do střediska Porto San Giorgio je 1210 kilometrů dlouhá a vede přes hraniční přechod Rozvadov. Dále pokračujte na Mnichov, Innsbruck, Trento, Boloň a Rimini, pak po východním pobřeží Itálie kolem San Marina, přes Anconu až do Porto San Giorgio.

Tipy a zajímavosti

Pokud svou dovolenou načasujete na konec července, zúčastněte se festivalu Festa del Mare. Prohlédnete si přehlídku rybářských lodí a ochutnáte pochoutky z ryb a mořských plodů.Komentáře ke článku