Silvi

Silvi nebo také Silvi Marina je letovisko na jadranském pobřeží v italské oblasti Abruzzo, které leží mezi městy Pineto na severu a Pescara na jihu. Město má téměř 14 tisíc stálých obyvatel. Jako přímořské městečko se Silvi stalo populárním na konci 19. století, kdy díky zavedení železniční adriatické trati se stalo přístupnějším a oblíbila si jej italská smetánka, která zde stavěla svá letní sídla v hojném množství, které dodnes vidíme na kopcích kolem pobřeží.  Původ slova je zřejmě ze slova silva, což znamená les, ale podle tradice se soudí, že název vznikl díky Silvanovi, ochránci pastýřů a stád. Tuto oblast už obsadili i Římané a historie města je spojená s blízkým městem Atri.

Co ve městě Silvi navštívit

Staré město, Silvi Alta nebo také Silvi Paese je středověké samostatné městečko, vybudované na kopci, které bylo v historii chráněno před útoky Saracénů obrannou pevností. Z ní je krásný výhled na celé jadranské pobřeží a za jasného počasí jsou odsud vidět i ostrovy Tremiti. Tady najdete také kostel s krásnou zvonicí z roku 1252. Město má svůj přístav Torre di Cerrano, který byl dlouhou dobu společný pro Silvi i Atri.

Co Silvi nabízí

Ve městě je mnoho hotelů i penzionů, když většina z nich má soukromou pláž, ale ve městě je i hodně veřejných pláží. Podél pobřeží se táhne milá promenáda lemovaná obchůdky a stánky se zmrzlinou. Na první pohled také poznáte, že se město specializuje na zpracování lékořice, když výrobky z ní si můžete koupit na každém roku. Oblast kolem Silvi Mariny je vyhlášena také agroturismem. Patronem města je Saint Leo, pro něhož se zde konají slavnosti, ale největší oslavy jsou ve městě v červenci. Lu Cencialone vznikly díky legendě, o které se určitě dozvíte, pokud toto město navštívíte.

Výlety do okolí

Celé palmové pobřeží zve ke koupání a k návštěvě. Pláže vlastně lemují celé pobřeží od San Benedetto del Tronto a Martinsicuro, přes Villa Rosa a Alba Adriatica až do městečka Pineto přes Silvi Marina do Montesilvano. Pláže jsou zde krásně písčité s pozvolným vstupem do vody, a i když jsou některé soukromé, většina zůstává veřejných. Většina pláží v této oblasti se může pyšnit modrou vlajkou za čistotu moře a pláží.

Jak se dostat do města Silvi

Město Silvi Marina je od Prahy vzdálené téměř 1300 kilometrů, což je tedy asi 14 hodin jízdy. Na druhou stranu do této oblasti létá několik nízkonákladových společností a to přímými lety do města Pescara, která je od Silvi Marina vzdáleno jen 12 kilometrů a ve městě Silvi jste vlakem za pouhých deset minut.

Rozhodnete-li se jet autem, povede vás nejrychlejší trasa z Prahy přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, dále brenerským průsmykem směr Bolzano, Trento, Verona, Modena, dále přes starobylé město Bologna, které stojí za zastávku, pokračovat by jste měly směr světoznámé Rimini, podél pobřeží přes rušnou Anconu až do Silvi. Potřebovat budete kromě české i rakouskou dálniční známku a v Itálii zaplatíte formou mýtného za skutečně odjeté kilometry po dálnici. Průjezd brenerským průsmykem je zpoplatněn samostatně. Před cestou je dobré nastudovat dopravní předpisy jednotlivých zemí.

GPS souřadnice - 42°32'57.21"N 14° 7'5.57"E

Související články:
Dopravní předpisy v Rakousku >>                                    Dopravní předpisy v Itálii >>Komentáře ke článku