Rimini

Rimini je významným světovým letoviskem ležícím na severu Itálie v regionu Emilia Romagna. Pokud někdy zaslechnete výrazy jako "Hlavní město prázdnin" či "Město, kde vynalezli turismus" věřte, že je tím myšlena právě perla Jadranu Rimini. Oblast má typicky středomořské až subtropické podnebí, ale mějte na paměti, že se jedná o střední  Itálii a stálost počasí zde nemusí být taková jako o tisíc kilometrů níže v Kalábrii či Kampanii. V červenci a srpnu teplota moře šplhá k 26 stupňům. Typicky středomořská je i místní vegetace.

Historie Rimini

Rimini bylo založeno roku 268 před Kristem Eltrusky a o několik století později je stalo významným centrem křesťanství. Do histrorie Rimini se významně zapsal i slavný Caesar, který zde přednesl památný projev ke svým vojákům. Při pohledu do pozdější historie zjístíme, že asi nejhorším obdobím si Rimini prošlo v 18.století. Kromě záplav a zamětřesení město ohrožovaly nájezdy pirátů, tažení Napoleonových vojsk či dokonce morová epidemie. Ve století devatenáctém se ve městě začal rozvíjet turismus. Přesněji řečeno v roce 1843 zde byly slavnostně otevřeny první mořské lázně. Ani první polovina 20. století Rimini nijak nešetřila. V první světové válce čelil významný přístav častému odstřelování námořnictva a v druhé bylo Rimini pro změnu častým cílem bombardování. 

Rimini v současnosti

Desítky kilometrů nádherných pláží z niž některé jsou však soukromé a tudíž přístupné za poplatek, stovky hotelů, penziónů, residencí, obchodů, barů a diskoték. To je současné Rimini.  Pobyt zde ocení především milovníci rušné dovolené a nočního života. Na klidnou dovolenénou bez turistů v Rimini opravdu zapomeňte, především v červenci a srpnu je Rimini doslova nacpané turisty, kteří po celodenním odpočinku na plážích výrážejí večer do některého z více než 160 klubů. Již od dubna se v Rimini koná mnoho slavností, akcí a festivalů. Za ty nejznámější jmenujme například Paganello, světový pohár ve frisbee, který probíhá mezi pátým a devátým dubnem. Na konci května, přesněji od 26.května až 3.června si nenechte ujít známou akci Blue Rimini. Přes den se konají jachtařské závody a v noci ožívá Rimini koncerty pod širím nebem. Končí se až při rozednění. Další významnou akcí je Letní Štědrý večer. Tak ji ovšem nazývají spíše místní obyvatelé a oficiální název je La notte rosa. Jde o nejrůznější přehlídky tanců, divadel, nechybí hudba a ohňostroje. Prostě jeden z největších mejdanů na pobřeží a tančí se opět až do rána. Místo v kalendáři si našla i filmová tvorba. V rámci festivalu Cartoon club jsou po celém Rimini promítany kreslené filmy. A pozor, navštívíte-li Rimini mezi 19 a 25 srpnem nemine vás nejznámější akce léta "Meering per l´amicizia fra i popoli". První ročník tohoto festivalu se konal již v roce 1980 a dnes má mezi turisty takovou popularitu, že jej každý rok navštěvuje něco mezi 500.000 a 750.000 lidmi z nejrůznějších koutů světa. Směsice kultůr, národností a k tomu velké množství hudby a alkoholu vám připraví nezapomenutelný zážitek.

Dovolená v Rimini - vyber >>

Památky a co navštívit v Rimini

Významným monumentem Rimini je na ulici Via 20 Settembre 1870 stojící oblouk z bílého mramoru Arco D´ Augusto. Jeho vznik se datuje do roku 27 před naším letopočtem. Arco D´ Augusto byl považován za nejznámější a nejstarší antický oblouk střední Itálie, který otevíral důležitou spojnici viu Flaminiu. Za pomoci gps navigace jej najdete na souřadnicích  44° 3'24.93"S,  12°34'15.84"V.

Za vidění určitě stojí a další výzmaná památka v Rimini a to arkádový Tiberiův most Ponte di Tiberio. Je až s podivem, že se mu vyhnulo odstřelování města v době 1.světové války i masivní bombardování v době druhé světové války. Díky tomu i dnes poskytuje turistům krásný pohled na vodní kanál. Tiberiův most je dlouhý 60 metrů, na šířku měří cca 5 metrů a stal se oblíbeným cílem nejen turistů, ale i fotografů. Obzvláště hezké fotografie pořídíte v noci kdy se historický most zrcadlí na hladině kanálu.  Gps - 44° 3'48.76"S,  12°33'49.85"V.

Naměstí Piazza Cavour je srdcem starého města a je plné malebných typických italských uliček, které jsou ideální k romantické podvečerní procházce. Na samotném náměstí Piazza Covour je několik pamětihodností, například kašna Fontana della Pigna či socha papeže Pavla V. jejíž vytvoření finančně podpořila i rodina místního panovníka Malatesta, který zde má také svou jezdeckou sochu.  gps - 44° 3'38.59"S,  12°33'57.02"V

Nedaleko od náměstí Piazza Cavour narazíte na další tentokrát modernější náměstí Tří mučedníků - Piazza Tre Martiri. Leží asi 350 metrů od již zmiňovaného oblouku Arco D´ Augusto a je proto dobré návštěvu obou míst spojit. Na Piazza Tre Martiri vás patrně nejvíce osloví butiky a obchody slavných značek.

Pokud při návštěvě zmiňovaného náměstí Piazza Cavour projdete kolem divadla (Theatro Galli) dostanete se na další náměstí Piazza Malatesta, kde nemůžete minout Castel Sismondo Malatesta.

Nedaleko náměstí Piazza Cavour najdete další zajímavost. Na dnešní ulici Via 4 Novebre  postavil v 15.století  architekt Leon Batista renesanční chrám pro Sigismonda Malatestu známý pod názvem Tempio Malatestiano. Venkovní a především vnitří výzdobu sem chodí obdivovat snad všichni návštěvníci Rimini. Kromě kříže malovaného malířem Giottou je zde i freska klečícího Sigismonda Malatesty před světcem. Máte-li k dispozici gps navigaci stačí zadat souřadnice 44° 3'36.49"S,  12°34'12.51"V. Ani v opačném případě nemusíte zoufat, protože Tampio Malatestiano je označeno v každém průvodci či turistické mapě.

V Rimini je toho k vidění mnohem více proto doporučujeme se vybavit dobrým turistickým provodcem či vyzvednout si prezentační materiály v turistickém centru.

Výlety po okolí Rimini

San Marino

Ideálním místem pro jednodenní výlet je San Marino, jeden z nejstarších a nejmenších států světa. Cesta z Rimini do San Marina vám nezabere více než hodinu autem snad i v tom nejhorším případem. Těch pouhých 25 kilometrů by jste přeci jenom měli urazit rychleji.

Bologna

Bologna je hlavním městem italského regionu Emilia Romagna. Od Rimini je vzdálena zhruba 120 kilometrů a návštěva 400 tisícové Bologny se určitě vyplatí. Během prohlídky se nezapomeňte zastavit v některé z mnoha místních kaváren, sedněte si a objednejte si pravou itaslkou kávu či sklenku vynikajícího místního vína a relaxujte. Vnímejte atmosféru a okolní ruch, rozhlédněte se po okolních domech a vnímejte historický půvab tohoto místa. Získanou energii budete jistě potřebovat protože Itálie toho nabízí mnohem více.

Urbino

Dalším malebným městečkem ve vnitrozemí nedaleko Rimini je v regionu Marche ležící rodiště slavného motocyklového závodníka Valantina Rossiho Urbino. Cestou sem najedete málo přes 60 kilometrů. Kromě prohlídky zde rozhodně ochutnejte tradiční sýr z kravského a ovčího mléka Casciotta di Urbino. Více v samostatném článku o městě Urbino.

Loreto

Zhruba 130 kilometrů od Rimini směrem na jih leží poutní městečko Loreto. Ročně sem zavítá několik tisíc poutníků. Proč? Důvodem je trojlodní bazilika, která obklopuje Svatou chýši. V té se podle legendy měla narodit Panna Marie. Dále se podle legendy praví, že chýše stála původně v Nazaretu, avšak později byla anděli přenesena do Dalmacie a poté právě do Loreta.

Trasa do Rimini

Při cestě do Rimini vás nečeká nijak dlouhá a náročná cesta. Z Prahy najedete zhruba 1060 Km. Ideální je trasa Praha, Mnichov, Innsbruck dále pokračujte skrz Brenerský průsmyk do Itálie, přes Bolzano, Trento, Verona, Modena, Bologna do Rimini. Další variantou je trasa přes České Budějovice, Linz a Salzburg a poté přes Innsbruck po stejné výše popsané trase. Existuje ještě trasa, kdy v Salzburgu pojedete na Kitzbuhel a dále Cortinu d´Ampezzo, směrem na Benátky a Ravenu do Rimini. Z Prahy je cesta dlouhá sice pouze 912 km, ale na cestě strávíte o několik hodin déle. Pro jízdu k moři tuto trasu rozhodně nedoporučujeme.

Najít zájezdy do Rimini >>

Přehled podstránek

Dovolená v Rimini a Riccione

Rimini a Riccione jsou světoznámá italská letoviska do kterých ročně zavítají desititicíce návštěvníků, včetně mnoha Čechů. V Rimini i Riccione najdete rozličnou nabídku ubytovacích kapacit, ale…

Zobrazit


Komentáře ke článku