Ischia

Ischia je největším ostrovem v Neapolském zálivu v jihoitalské Kampánii, často nazývaný zeleným ostrovem. Je téměř kruhovitého tvaru s rozměry 10x7 km a žije zde asi šedesát tisíc obyvatel, jejichž počet se v letní sezóně mnohonásobně zvyšuje. Ostrov Ischia je vulkanického původu. Blízko Ischie se nacházejí ostrovy Procida a Capri. Hlavní město je Ischia, ale je zde mnohem více letovisek. Ostrov nabízí střediska k rekreaci a hlavně je znám pro své termální prameny a zřídla, minerální prameny. Mnoho hotelů na ostrově má svůj vlastní pramen, ale nachází se na ostrově několik veřejných lázní, proto ostrov Ischia přímo vybízí ke strávení poklidné wellness dovolené. Ubytovat se zde můžete v jednom z velmi luxusních hotelů, ale na ostrově Ischia naleznete i obyčejné levnější hotely.

Historie Ischia

V 7. st. př. n. l. osídlili  ostrov v dnešní oblasti Lacco Ameno řečtí osadníci z ostrova Euboia. Poté ostrov dobyli Syrakusané a Římané, kteří taky začali využívat zdejší prameny k léčebným kůrám. Za název ostrova může zřejmě Karel Veliký, který jej poprvé nazval ve svém dopise ostrovem (insula) a z tohoto názvu vznikla postupně Ischia. Stejně jako Neapol v 13. století připadla Ischia francouzskému rodu Anjou a poté španělskému králi Alfonsu I. Aragonskému, který zde taky nechal v 15. století vybudovat Aragonský hrad. Přístav Ischia Ponte byl zase vybudován francouzskými Bourbony, kteří zde vládli až do roku 1860, kdy se ostrov stal součástí Italského království.

Zajímavosti Ischie

Krásy ostrova jsme mohli obdivovat i jen na filmových plátnech – například ve filmu Kleopatra s Elizabeth Taylor nebo ve filmu Talentovaný pan Ripley, kde hlavní roli hrál Matt Damon.

Co navštívit na Ischii

Ať už přijíždíte na ostrov Ischia z ostrova Capri nebo z pevniny, vždy poznáte jako první hlavní přístav Ischia Porte. Druhou historickou částí ostrova je Ischia Ponte, která je s hlavním ostrovem spojená pomocí mostu. Zde naleznete historické památky ostrova – barokní katedrálu, bývalý klášter a hlavní dominantu tohoto místa – Castello Aragonese. Ten byl vystavěn v 15. století na místě původní dřevěné tvrze a nyní je v soukromém vlastnictví a nic vám nebrání zde i přespat v jednom z apartmánů. V této historické oblasti ostrova Ischia nalezneme i dvě pláže – Lido a Bagnitelli.
Kromě historických památek, kterých ostrov mnoho nenabízí, je tu mnoho přírodních krás a letovisek. Na jižní straně ostrova je sopka již vyhaslá Monte Epomeo, z jejíhož vrcholu uvidíte celý ostrov i italské pobřeží se sopkou Vesuv.  Pod sopkou leží vesnice Sant Agnese a je to velmi klidná část ostrova.

Pro ostrov jsou typické minerální a termální prameny, můžete si na mnoho místech ostrova dopřát bahenní a ozdravné koupele, masáže a jiné. Nejnavštěvovanější termální park je Poseidonova zahrada nacházející se na pláži Citara u města Forio na západní straně ostrova.


Nejdůležitější letoviska na ostrově Ischia:

Ischia Ponte a Ischia Porto – na severovýchodní straně ostrova Ischia, kde se jak již bylo popsáno nachází Aragonský hrad, a typické historické centrum, tato část je asi nejrušnější částí ostrova a hlavní městský přístav
Sant Agelo – tento romantický poloostrov na ostrově Ischia je osázen pastelovými domy na pobřeží, je zde i přístav a patří k nejvyhledávanější a nejhezčí lokalitě na ostrově. Jsou zde termální parky Afroditiny a Apollónovy zahrady a každoročně se zde sjíždějí slavné osobnosti a jezdí tu jen elektrické taxi. Vládne tu kouzelná atmosféra.
Forio – nacházející se na západní straně ostrova je docela rušné a velké letovisko, turisty asi nejvíce vyhledávané, má krásné promenády a pláže (San Francesco, Citara) a jsou zde i nejhezčí termální zahrady Poseidonovy. Tato oblast se také věnuje vinařství. V městě Forio nalezneme několik zajímavých kostelů – Svatá Maria Loerto či Soccorso, který je poutním místem mořeplavců a rybářů.
Lacco Ameno – rybářský přístav v zátoce San Monatono na úpatí hory Monte Vico a okolo něj malé městečko pod typickou siluetou lávové skály ve tvaru houby zvané Fungo. Najdeme zde i honosné vily, když v 19. století bylo toto místo oblíbené mezi italskou smetánkou. Zde také byla postavena první vila na ostrově, kde byli ubytované slavné osobnosti jako Mendelsson, Andersen či Marie Curie. V Lacco Ameno najdeme i moderní a kvalitní termální lázně.

Jak cestovat na ostrov Ischia

Na ostrov Ischia se dostanete nejsnáze trajekty z italské pevniny – z přístavů Neapol, Sorrento, nebo z ostrova Capri. Trajekty jezdí velmi často a cesta trvá asi 1,5 hodiny. Pokud se vydáte na ostrov Ischia letadlem, počítejte, že transfer z letiště do jednotlivých letovisek potrvá dvě až tři hodiny.

Výlety do okolí

Capri – další z ostrovů v Neapolském zálivu, s ostrovem Ischia je spojen častou trajektovou dopravou
Procida – nejmenší z ostrovů v Neapolském zálivu, nenajdete ho v téměř žádném katalogu cestovní kanceláře a místním obyvatelům to ani nevadí. Živí se rybolovem a mořeplavbou, takže když sem zavítáte na vlastní pěst, uvidíte skutečnou ostrovní atmosféru nerušenou davy turistů. V létě sem jezdí hodně italské rodiny s dětmi, které se ubytovávají v soukromých vilkách, hotely tu skoro nenajdete
Neapol – hlavní město Kampánie s přístavem, ze kterého nejčastěji vyjíždějí trajekty právě na ostrov Ischia
Sorrento - město v Kampánii ležící asi 48 km na jihozápad od Neapole na jižním konci Neapolského zálivu, jehož centrum se nachází na tufovém útesu dvě stě metrů nad Tyrhénským mořem. Město má přístav, ze kterého se dostanete na ostrov Ischia a můžete zde nakoupit typický suvenýr pro toto město – limoncello.

Italské ostrovy
Italské ostrovyKomentáře ke článku