Brindisi

Brindisi se nachází v jihoitalské Apulii na pobřeží Jaderského moře na salentském poloostrově. Ve městě je přírodní přístav, jehož zátoka je vetkána hluboko do pevniny, a který tvoří důležité spojení s Řeckem, Tureckem a Albánií. Brindisi je ve světě známé jako rodiště Vavřince z Brindisi, kněze a církevního učitele. Ve městě se nachází velké množství církevních památek. Město má asi 90 tisíc obyvatel.

Historie Brindisi

Pod latinským názvem Brundisium bylo město známo Římanům, Řekům. Existují legendy, jak bylo město založeno a některé tvrdí, že v době římské nadvlády zde žilo více jak 100 tisíc obyvatel.  Pro svoji strategicky výhodnou polohu mělo časté spory s blízkým Tarantem. V 6. století město ovládli Gótové, poté Lombardi v 9. století. Vystřídaly se zde rody pánů z Anjou, Aragonců. Ve středověku bylo město vyhubeno morem a nová populace sem přišla až při imigraci Albánců a Řeků do této oblasti. Pro město bylo zásadní otevření Suezského průplavu v roce 1869, což umožnilo rozvoj mezinárodní lodní dopravy. Za druhé světové války bylo město Brindisi na krátkou dobu hlavním městem Itálie.

Co navštívit v Brindisi

Aragonský hrad uvidíte hned při příjezdu do města, pokud se plavíte lodí. Hrad pochází z 15. století a sloužil jako námořní pevnost (Forte Mare). Další památkou je Colonne romane, když tyto dva římské sloupy jsou symbolem města Brindisi. Na místě těchto sloupů dříve končila antická Via appia, první z římských cest. Návštěvníci uvidí pouze jeden sloup, když druhý se zřítil a byl dán darem městu Lecce. Na náměstí mezi sloupy byly nalezeny zbytky domu, kde zemřel latinský básník Virgilius. Ve městě je několik zajímavých fontán, Fontana de Torres se nachází na Piazza della Vittori. Fontana Tancredi se nachází nedaleko cesty Via Appia a byla postavena Římany. Další zajímavé kašny jsou Fontana delle ancore na Piazza Cairoli a Fontana Monumentale.  Když překročíte Pigonati kanál dostanete se do vnitřního přístavu, který je rozdělen na východní a západní část a zde se nachází Monumento al Marinaio d´Italia, který byl vystaven za pomocí sbírky, která trvala deset let. Nachází se zde i kaple, kde je připomínka padlých za světových válek. Ve městě Brindisi je i Castello Svevo, hrad nazývaný také Castello Grande, pocházející ze 13. století, který byl obýván všemi pány, kteří ve městě působili. V roce 1943 se stal i útočištěm krále Vittorio Emanuele III. Z církevních památek je nejzajímavější asi kostel Santa Maria del Casale.

Zajímavosti Brindisi

Město Brindisi ožívá několikrát do roka při různých oslavách či festivalech. Mezi nejdůležitější akce ve městě patří svátek svatého Theodora Amasea a svatého Lawrence z Brindisi, patronů města, který se slaví vždy o první neděli v září.

Výlety do okolí Brindisi

V okolí města Brindisi je například město Lecce, které je 37 km vzdálené a je hlavním městem italského baroka a je přezdíváno apulská Florencie. Bari je 106 km vzdálené hlavní město Apulie na jadranském pobřeží. Alberobello je 62 km vzdálené a je známé pro svoje typické domky homolovitého tvaru zvané trulli. Žádný návštěvník Apulie by si návštěvu těchto domů neměl nechat uniknout. Domky jsou stavěny pouze z kamene. Tyto trulli jsou zapsané v seznamu UNESCO. Tarent (Taranto) je město v Tarentském zálivu, hlavní město stejnojmenné provincie. Místní museo nazionale patří k nejvýznamnějším v Itálii. Město je rozděleno na staré a nové a každé má co nabídnout.

Jak se dostat do Brindisi

Nejlépe letadlem, když na severní části města je mezinárodní letiště Brindisi-Papola-Casale. Další možností je vlak, autobus, nebo loď. Autem je cesta dlouhá 16 hodin a ujedete 1720 km, vede podél Jaderského pobřeží přes města Bologna, Rimini, Ancona, Foggia, Bari, Monopoli, a odtud po silnici E55 či E90 a určitě najdete spoustu zajímavých míst, kde je dobré si udělát si pauzu.

GPS souřadnice - 40°38'10.23"N 17°56'20.37"EKomentáře ke článku