Barletta

Barletta je malé město na pobřeží Jaderského moře v jihovýchodní Itálii. Leží tedy v oblasti Apulie, a od roku 2009 je jedním z měst nově vzniklé provincie Barletta-Andria-Trani. Od hlavního města Apulie Bari je vzdálena 45 km severním směrem. Je to významné obchodní a průmyslové město a turistům má rozhodně co nabídnout.

Historie

Od doby antiky je Barletta popisovaná jako hustě osídlené, živé město plné pohybu. V ovládání města se vystřídalo několik šlechtických rodů jako například páni z Anjou či Aragonci, z nichž každý ve městě něco zanechal. Obrovský rozmach zaznamenala Barletta v 19. století a narodil se zde a působil jeden z významných impresionistů Itálie Guiseppe de Nittis.

Co zde navštívit

Hlavním turistickým cílem je u moře ležící Castelo Federiciano, symbol moci, který po staletí zůstal nezměněn a který je středem občanského i kulturního života. Kolem hradu jsou typické normanské hradby. V Barlette je také plno kostelů, což ukazuje, že v dějinách Barletta znamenala důležité centrum víry. Město je to opravdu dynamické, vedle historických památek zde můžete vidět moderní obchodní domy. Symbolem Barletty se stala bronzová socha Herakla, velkého krále, která je pět metrů vysoká a nachází se před kostelem S. Sepolcro.  Důležitým občanem města byl Giuseppe de Nittis, jehož obrazárnu v Palazzo della Marra by si neměli milovníci umění nechat ujít, neboť obsahuje nejcennější a nejznámější obrazy tohoto impresionisty. Zajímavou stavbou v Barlette je katedrála Santa Maria Maggiore, která se skládá ze dvou oddělených částí – jedna románská a druhá je pozdně gotická. Další církevní stavbou je bazilika Santo Sepolcro, která byla postavena na starších normanských základech.  Leží přímo na místě, kde se potkávají dvě cesty, jedna do Canosy, druhá do Salpi, byla tedy zřejmě důležitým bodem pro věřící a poutníky. Jediným řeckým kostelem ve městě Barletta je kostel Madonna degli Angeli a je znám jako kostel Řeků.  V městě Barletta najdeme i divadlo Curci, které původně vlastnili obyčejní občané a teprve později bylo převzato městskou vládou.  Zámek Štaufů dostal základ už za vlády Normanů a působil jako útočiště křižáků vracejících se do svaté země. O jeho rozšíření se zasloužil Friedrich II. Za působení pánů z Anjou zde byli vězněni templáři. Ve městě najdeme také Cantina della Sfida, což je historický sklep, kde se každoročně konají rytířské zápasy, nacházející se zde různé výstavy a představení.

Zajímavosti

Ve městě Barletta se koná spousta kulturních akcí, ale nejdůležitější se koná v červenci a připomíná důležitou historickou událost – boj mezi Italy a Francouzi a jejich vzájemné provokace a v městském historickém sklepě se koná rekonstrukce rytířských soubojů a rvaček. Po této události je pojmenován i mezinárodní tenisový turnaj, který se každý rok v březnu koná v městě Barletta. Největší dlouhodobou uměleckou událostí ve městě je Paris 1900 – The Petit Palais Collection of Paris, konaná v Palace Marra a je to výstava obrazů, která je putovní a ve městě Barletta je od března do července.

Výlety do okolí

Jen pár kilometrů od Barletty je archeologický park Canne della Battaglia, kde ucítíte tajemnou atmosféru bitvy mezi Římany a Kartágem v roce 216 př.n.l. Nejzajímavější v tomto parku je Antiquarium nacházející se v malém městečku Canne della Battaglia, kde se nacházejí pozůstatky od doby kamenné do středověku, zejména jsou zajímavé různé vázy. Autem se můžete dostat i na západní pobřeží Itálie do Neapole (cca 220km). 60 km jihovýchodně od Barletty leží i hlavní město regionu Apulie Bari či, o 115 kilometrů níže, vyhlášené italské letovisko Brindisi. Měst, které je možné dále v regionu Apulie navštívit se dočtete v samostatném článku o Apulii.

Jak se dostat do města Barletta

Nejrychleji se do města Barletta dostanete letadlem, kdy z Prahy jsou přímé lety z Prahy do Bari, které je vzdálené od města Barletta jen necelých 50 km. Dále se můžete vydat samostatně autem. Cesta je poměrně dlouhá, asi 14 hodin jízdy a ujedete 1556 km. Do města Barletta vás dovede dálnice A14 a po sjezdu s cedulí Ancona/Bari/Bologna SS 93.
GPS souřadnice - 41°19'9.40"N 16°17'2.36"EKomentáře ke článku