Loreto

Městečko Loreto leží na východě italského regionu Marche. Rozkládá se na pahorku nedaleko přístavu Ancona na pobřeží Jaderského moře a je domovem jedenácti tisíců obyvatel. Loreto je důležitým poutním místem a ročně navštíví více než tři milióny lidí, což z Loreta dělá, po Římu, druhé nejnavštěvovanější italské poutní místo.

Co navštívit v Loretu

Nejvýznamnější historickou památkou Loreta je trojlodní bazilika, která obklopuje tzv. Svatou chýši (Santa Casa), kde se narodila Panna Marie. Legenda říká, že chýše původně stála v Nazaretu, odkud ji v roce 1291 přenesli andělé do Dalmácie a později právě do Loreta, čímž ji zachránili před zničením.
Kromě slavné baziliky můžete ve městě Loreto navštívit krásné náměstí Piazza Giovanni XXIII. s renesančním palácem, kde se dnes nachází obrazárna a muzeum. Hlavní ulicí města je Corso Boccalini, zde nalezneme množství obchodů s tradičním zbožím. Za vidění stojí i muzeum letectví Museo Storico Aeronautico, které je v Itálii unikátem. Slouží také jako výcvikové středisko mladých pilotů.

Ubytování v Loretu

Loreto nabízí pestré ubytovací možnosti, kvůli poutníkům je však lepší rezervovat si ubytování předem.

Cesta do Loreta

Do Loreta se nejlépe dostanete přes hraniční přechod Rozvadov, dále pokračujete na Mnichov, Innsbruck, Trento a Boloň, pak přes Rimini a dále po východním pobřeží Itálie až do Ancony a Loreta. Trasa je dlouhá 1 178 kilometrů.

Tip

Ve městě se tradičně 8. září slaví narození Panny Marie. V tento den směřuje k bazilice průvod poutníků, aby se poklonil svatým ostatkům

Výlety z Loreto

Ancona

Zhruba 30 kilometrů od Loreta leží najvětší a hlavní město italského regionu Marche Ancona. Ve zkratce se dá říci, že Ancona je dnes moderním letoviskem s krásným historickým centrem a mnoha památkami. Svou nezastupitelnou roli má i anconský přístav. Více v článku Ancona zde.

Porto Recanáti

Pouhých sedm kilometrů od Loreta leží na pobřeží Jaderského moře známé rekreační středisko Porto Recanati. Tohle přímořské městečko sice nevyniká architekturou a památkami, ale naopak se může pyšnit několika kilometry krásných pláží. Porto Recanati má zvláštní poklidnou atmosféru a mnozí návštěvníci se sem opětovně vracejí. Více o Porto Recanati zde.

San Marino

Pokud se při svém pobytu v Loretu chystáte i na nějaký celodenní výlet nabízí se návštěva samostatné republiky San Marino. Cesta je dlouhá nějakých 140 kilometrů a urazit by jste ji měly pohodlně za dvě hodiny. Její převážná část až do Rimini vede po dálnici A14. Zvolit všák můžete i cestu po pobřežní magistrále čímž se dostanete i do dalších zajímavých měst jako je Pesaro či Fano.

Loreto - picture by R. Schmidt, Kronberg/Germany
Loreto - picture by R. Schmidt, Kronberg/GermanyKomentáře ke článku