Pineto

Pineto leží ve střední Itálii v oblasti Abruzzo, v provincii Teramo na Jadranském pobřeží a má 14 tisíc obyvatel. Za své jméno vděčí piniovým stromům, které zde tvoří celé lesy a zdobí místní pláže. V turistických průvodcích je město často začleněno do skupiny „sedm sester“, jak jsou nazývány nejoblíbenější střediska této oblasti, mezi které patří Alba Adriatica, Martinsicuro, Tortoreto, Roseto degli Abruzzo, Pineto, Silvi Marina a Giulianova. Pineto vděčí za svůj vznik silnici, která spojila moře s vnitrozemím a také adriatické železnici, která oblast ještě více zpřístupnila.

Co navštívit ve městě Pineto

Ve městě ani nehledejte antické památky, město Pineto je nové a moderní letovisko, které své návštěvníky láká na kvalitu svých služeb. Takže více než historii, obdivujte místní vily, které se zde stavěly od 19. století, mezi prvními byla postavena vila rodiny Filiani, ale jsou zde i další, jako například Villa Marucci či Villa Caccianini či v benátském stylu postavená Villa Padula. Pokud chcete poznat město z výšky, vydejte se do nedalekého středověkého města Mutignano, které leží na kopci nad městem Pineto a kde každou první neděli v srpnu začíná třídenní festival Festa di Santa Maria.

Co Pineto nabízí

Město má především krásnou a sedm kilometrů dlouhou písečnou pláž. Městské pláže často získávají modré vlajky za jejich čistotu. Podél pobřeží se táhne promenáda, na které vás cukrárny zvou na nefalšovanou italskou zmrzlinu.  Ale okolí je také úchvatné, když jistě v parném létě oceníte borové lesy, které zvou k procházkám či cyklistickým výletům.  Svoji patronku Sant´Agnese město oslavuje každý rok 21. ledna.

Výlety do okolí

V nedalekém městě Tortoreto je aqvapark Onda Blu, který je vůbec největší na palmové riviéře a který je denně otevřen, ale až od 21. července do konce září. Dva kilometry od města, blízko města Silvi Marina je přístav se strážnou věží Torre di Cerrano. Možná i vy budete patřit mezi poutníky, kteří každoročně navštěvují nedaleké poutní město Loreto,  kde se nachází svatá chýše Santa Casa di Loreto a renesanční bazilika. Jen kousek na sever je městečko Roseto degli Abruzzi, které má krásnou palmovou promenádu a sedm kilometrů dlouhou nádhernou písečnou pláž.

Jak se dostat do města Pineto

Z Prahy je Pineto vzdálené 1281 kilometrů, takže autem sem budete cestovat asi 12 hodin. Proto je nejlépe využít 25 kilometrů vzdálené letiště ve městě Pescara, odkud se do města Pineto dostanete místní dopravou, například pohodlně vlakem.

GPS souřadnice - 42°36'43.06"N 14° 3'46.80"EKomentáře ke článku