Salerno

Salerno je jihoitalské město v regionu Kampánie ležící na pobřeží Tyrhénského moře zvaného Amalfské pobřeží. Město se proslavilo zejména tím, že zde v 11. století byla založena první lékařská fakulta na světě a mohly zde studovat i dívky. Dodnes je zde univerzita s mnoha fakultami.

Historie Salerno

Jako první na území Salerna byli zřejmě Etruskové, Řekové a za Římanů se vedle vojenské základny stalo město obchodním centrem zvané Salernum. Nejvýznamnějším obdobím byla pro Salerno vláda Lombardů, i když stále zde byli útoky Saracénů, což město a celou jižní Itálii oslabovalo, slávy město zažilo zase až za Normanů, kteří také zde postavili královský palác a katedrálu a založili lékařskou fakultu. Poté se zde vystřídaly mnohé šlechtické rody, ale většího významu už město nikdy nezískalo. Populace se nicméně pořád zvedala a stavěly se soukromé budovy a předměstské oblasti. V 19. století se zde usadil i průmysl, například textilní továrna či továrna na barviva či těstoviny, které se zde většinou udržely dodnes.

Co navštívit ve městě Salerno

Určitě musíte vidět dóm svatého Matouše z jedenáctého století, který je nejdůležitější památkou města. Je zde i atrium, kde se nacházejí sloupy z města Paestum. Většina pokladů z dómu je uchovávána v Museo Diocesano. Další zajímavé památky naleznete v druhém místním muzeuu – Museo archeologico. Asi čtyřicet pět minut od dómu se nachází langobardská pevnost Castello di Arechi. Město si nejlépe prohlédnete, když se vydáte po rušné třídě Corso Vittorio Emanuele nebo po vyhlídkové Lungomare Trieste – jedné z nejhezčích promenád v Itálii, kde můžete obdivovat nejen město, ale i výhledy na moře. Je zde také přístav, ze kterého se snadno dostanete na nedaleký ostrov Capri, či na Amalfské pobřeží.

Co Salerno nabízí

Ve městě Salerno se živí mnoho obyvatel turismem, ale vládne tu i průmysl. Město má vlastní přístav a od roku 2008 i letiště, odkud létají přímé linky do několika důležitých evropských měst (s Prahou přímé spojení není, nejbližší je Mnichov v Německu). 

Výlety do Salerna

Capri, Ischia – pokud už jste v Kampánii, udělat si jednodenní výlety na tyto ostrovy je milým zpestřením a osvěžením
Amalfi  - přímořské letovisko v Kampánii nacházející se jen 25 km od města Salerno po pobřeží. Město má nádherné pláže a malý přístav, a dominantou historického centra je katedrála Duomo z 10. století.
Paestum, Vesuv, Pompeje – ať už archeologický park Paestum, či stále činnou sopku Vesuv nebo pozůstatky římského města Pompeje, vše stojí za vidění a je to od Salerna jen kousek

Neapol – hlavní město Kampánie je vzdálené asi 55 km severně po pobřeží a zkuste sami zjistit, proč se říká „Vidět Neapol a zemřít…“

Jak se dostat do města Salerno

Letecky: Do Salerna se nejlépe a nejrychleji dostanete letadlem přes Neapol (pravidelná linka z Prahy za cenu zpáteční letenky asi 1500 Kč). Na letišti jsou zastávky autobusu, které vás zavezou do města Salerno nebo pokud budete v Neapoli, můžete si udělat výlet vlakem s centrálního nádraží, když cesta do Salerna trvá jen 45 minut
Autem: cesta z Prahy je dlouhá 1550 km a pojedete ji asi 14 hodin. Pojedete téměř celu cestu po dálnici přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Trento, Modena, Bologna, Řím, Neapol po dálnici A30, ze které vyjedete výjezdem Salerno/Reggio di Calabria a poté sledujte cedule Salerno.

GPS souřadnice: 40°40'40.65"N 14°45'57.28"E


Salerno
Autor: Marie Bečvářová
Datum: 29.03.2015 17:27

Dobrý den, mužete nám poradit jak se manželský pár kolem 60 let může dostat autobusem z Prahy do Neapole a Salerna ?

dotaz na dopravu autobusy po Kampánii
Autor: maha48@seznam.cz
Datum: 21.07.2013 00:50

DObrý den, potřebujeme s dětmi cestovat i autobusy Paestum Licinela -Paestum nádraží vlakové, Paestum - Salerno, změnilo se něco v dopravě? Je možné zjistit někde jízdní řády, případně jaké společnosti jezdí v této oblasti. Jak se kupují jízdenky, názvy stanic. Děkuji za odpověď. Marcela Hájková

Komentáře ke článku