San Felice Circeo

San Felice Circeo leží asi 100 km jižně od Říma, tedy v centrální části Itálie, v oblasti Lazio, na pobřeží Tyrhénského moře mezi městy Anzio na severu a Terracina na jihu.

Historie San Felice Circeo

San Felice Circeo má bohatou a starou historii, která počíná již u neandrtálců. Při paleontologickém průzkumu se zde našlo mnoho jeskyní na jižní straně mysu Circeo a v jeskyni Grotta Guattari  se našly pozůstatky pravěkých lidí a zvířat. Během staletí se z města stala římská kolonie, zažilo mnoho útoků Barbarů, během středověku měli město v držení templáři, kteří ve městě po sobě zanechali dodnes k vidění věž na centrálním náměstí, byl součástí papežského státu, ve feudalismu se stalo pevností rodiny Caetanů, která se velmi zasloužila o rozvoj města a průmyslu v něm. Po sjednocení Itálie město sdílelo osud celé Itálie.

Co město San Felice Circeo nabízí

Kolem města San Felice Circeo se táhnou stěny z pátého století před naším letopočtem a uvnitř byl postaven kříž, ze kterého je nádherný výhled na Gaetský záliv i na ostrov Ischia. Městu dominují templářské věže a klenuté brány, které zůstaly zachovány z původního hradu Santa Felicita. Ve městě je stálá expozici Homo sapiens a bydlení ve věži templářů na náměstí L. Lanzuisi. Při procházce města narazíte na několik zajímavých vil a domů, jejichž historie často sahá až k Římanům – například Villa Aguet, Villa Marco Emilio Lepido či Villa Domiziano.

Zajímavosti ve městě San Felice Circeo

Ve městě San Felice Circeo se koná několik zajímavých festivalů s náboženskou tematikou, většinou na počest patronům města, například 29. července San Felice či 16. srpna San Rocco. Největším festival je Maria della Sorresca, který se slaví průvodem s madonou od kostela San Felice Martire až po břeh jezera Paola, kde se nachází starobylá svatyně Santa Maria della Sorresca. V září se zde koná festival ryb.

Co navštívit v okolí města San Felice Circeo

Podél pobřeží mezi městy Anzio a Terracina je Circeo národní park. Zahrnuje i písečný pobřežní pás v délce asi 22 kilometrů, kde jsou i pláže z velmi jemného písku a písečné duny. Ke koupání jsou tu i pobřežní jezera Paola, Caprolace, Monaci a Foglino. K parku patří i jeden z Pontinských ostrovů Zannone, který je neobydlený a zalesněný. K Pontinským ostrovům je to od města San Felice Circeo vzdušnou čarou nejblíže.  V obci Palazzo na východním břehu Sabaudia jezera je starověký monumentální komplex Vila Domitian. V blízkosti města Latina je vesnice Villa Fogliano, kde jsou nádherné botanické zahrady. Asi tři kilometry západně od San Felice Circeo je maják na mysu Circeo (Faro di Capo Circeo), který má 18 metrů vysokou věž.

Doprava

Autem z Říma jedete přes město Latina na jih a cesta až do města San Felice Circeo trvá necelé dvě hodiny. Nejbližší vlakové nádraží je Terracina, která je asi 15 km odsud a nebo Fossanova vzdálená 25 km.
GPS souřadnice - 41°14'8.25"N 13° 5'46.53"EKomentáře ke článku