Mondragone

Mondragone je jihoitalské město v oblasti Kampánie, které leží 45 km na severozápad od Neapole v Gaetanském zálivu. Toto město začalo žít turistickým ruchem teprve nedávno, proto veškeré zázemí pro turisty je zde moderní a nové a zatím se řadí k těm klidnějším letoviskům. Za městem se tyčí hory Monti Aurunci, které se odrážejí na mořském dně. Město je nejdůležitější producent buvolí mozzarely.

Historie města Mondragone

První obyvatelé v okolí města Mondragone byli Aurunci, kteří zde stavěli jen chýš a proto byli snadno poraženi Římany, které ve středověku vystřídali Normané, kteří zde také postavili místní hrad a udělali z města opevněnou tvrz. Po nich zde byla francouzská nadvláda Neapolského království, Mondragone převzali do své moci Bourboni a v roce 1860 bylo vyhlášeno Italské království. Město Mondragone dostalo zlatou medaili za občanské zásluhy, tedy za odvahu, kterou občané projevili za druhé světové války proti německým okupantům.

Co navštívit v městě Mondragone

Ve městě je Dóžecí palác, který byl renovován v roce 2004, významná budova Palazzo Tarcagnota, asi půl kilometru nad městem se nachází kostel San Rocco ukrytý v horách, odkud je nádherný výhled na moře, v horách se taky nachází klášter svaté Anny, kde se také každoročně slaví její svátek. O kousek dál na jih, v blízkosti horkých pramenů, byla kdysi malá svatyně Belvedere, sousední klášter, který ale zanikl pro svou větší vzdálenost k městu. Nedaleko tudy vedla slavná římská cesta Via Apia. Významnou památkou Mondragone jsou ruiny starověkého města Sinuessa, které leželo podél cesty Via Apia. V roce 1911 se při výsadbě zdejších vinic v zemi našla socha Venuše Sinuessana, která se dnes nachází v muzeu v Neapoli. Ve městě se nachází také mauzoleum Torre del Paladino. Další památkou, ze které už zbyly jen ruiny, je tvrz na vrcholu hory Mount Petrino.

Výlety do okolí

Neapol – hlavní město Kampánie je vzdálené asi 55 km jižně po pobřeží a zřejmě právě odsud budete cestovat do města Mondragone. Rozhodně si však návštěvu Neapole nenechejte ujít.

Italské ostrovy Capri, Ischia – často se sem podnikají jednodenní zájezdy, které zahájíte v přístavu v Neapoli nebo v Sorrentu
Caserta – město vzdálené od Mondragone 50 kilometrů do vnitrozemí, kde se nachází krásný barokní palác Caserta – Palazzo Reale, který je podobný francouzskému Versailles a byl zřízen jako rezidence Bourbonů
Parco Nazionale del Cilento e Vallo di Diano – když se vydáte poznávat pobřeží a jižnější část Itálie, určitě navštivte tento park, který začíná u města Agropoli, tuto oblast poznáte buď po pevnině pěšími výlety nebo se vydejte podél pobřeží, když tento park je známý velkým množstvím jeskyní, které jsou právě často přístupné pouze z mořské hladiny

Zajímavosti Mondragone

Patronkou města Mandragone je Panna Marie. Pod záštitou města se zde konají mnohé oslavy jako třeba karneval, na konci dubna festival širokých nudlí a sýra, svátek mozarelly či Nanebevzetí Panny Marie.

Jak se dostat do města Mondragone

Do města Mondragone se nejlépe a nejrychleji dostanete leteckou dopravou, a poté využijete služeb místních autobusů, které mají zastávky přímo na letišti.
Pokud se vydáte do města Mondragone autem, čeká vás cesta z Prahy dlouhá 1460 km a pojedete ji asi 14 hodin. Pojedete téměř celu cestu po dálnici přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Trento, Modena, Bologna, Řím, směr Neapole po A1 vyjeďte výjezdem Cassino na SS 630 nájezd Napoli na SS7 přímo do Mondragony.Komentáře ke článku