Gaeta

Gaeta je město v provincii Latina v oblasti centrální Itálie zvané Lazio. Leží v zálivu Gaeta asi 120 kilometrů od Říma a 80 km od Neapole. Leží na pobřežním úseku nazývaném Riviera di Ulisse.

Historie města Gaeta

Od římských časů sloužilo město Gaeta jako pevnost, když stopy po vojenské historii můžeme dodnes obdivovat, jako například mauzoleum římského generála Lucius Munatius Plancus na vrcholu Monte Orlando. Římané si zde stavěli i přímořské vily. Do hlavního města vedla cesta Via Appia.  Hradby ve městě byly rozšířeny v 15. století, v období, kdy město Gaeta patřilo do království obojí Sicílie. Gaeta bylo také pod nadvládou Francouzů. Po druhé světové válce město muselo začít od počátku a bylo to období obtížné. Význam osobního přístavu už nikdy nebyl obnoven a třeba trajekty na ostrov Ponza jezdí už jen z nedalekého města Formia.

Co v městě Gaeta navštívit

Hlavní dominantou Gaety je masivní Aragonese-Angevine hrad, který se skládá z části horní – Aragonese, který vybudoval Karel V. jako součást opevnění města a z části dolní – Angevine vybudované pány z Anjou. Na vrcholu Monte Orlando je válcovitý památník – mauzoleum Luciu Munatius Plancus. Ve Gaetě je několik kostelů, například kostel Annunziata plný sarkofágů a také je zde renesanční místnost Golden Grotto, která se proslavila jako místo meditace papeže Pius IX. před vydáním dogma o papežské neomylnosti. Hned u moře je kostel San Giovanni a Mare z 10. století.  Přírodní památkou je svatyně Grotta del Turco, která končí v moři a vlny zde vytvářejí barevné světelné efekty. Ale už samotná procházka některou ze středověkých částí Gaety může být příjemná, když se zde nacházejí hezké domy plné tajemné atmosféry.  V jedné hospůdce, kterou budete míjet, si určitě objednejte místní pochoutku tiella, která je něco mezi pizzou a calzone, dělají se s různými náplněmi, ale typická náplň jsou kalamář s petrželí, česnekem, feferonky a olejem.

Co město Gaeta nabízí

Dnes je Gaeta rybářské město s přístavem a vyhlášené turistické letovisko. Návštěvníci města tu oceňují zejména teplý vzduch, který je osvěžován příjemnými letními dešti, a krásné pláže podél pobřeží, například Serapo či Sant´Agostino. Gaeta pro svou vzdálenost k dvěma velkým městům v okolí – k Římu a k Neapoli je často navštěvována i obyvateli těchto měst.  Gaeta je propojená s přímořským letoviskem Serapo, odkud se písčité pláže táhnou na sever až k parku Nazionale del Circeo, takže si tu svoji oblíbenou určitě najdete.

Co navštívit v okolí Gaeta

Dalšími oblíbenými místy v okolí je například Sperlonga, jehož staré město se vypíná na skalnatém mořském útesu, a odkud uvidíte všude jenom krásné pláže. Pokud pojedete ještě více na sever, můžete se zastavit v městě Terracina, kde kromě pláží najdete i centra zábavy, bary a hotely. Gaeta je také vzhledem ke své poloze vhodná výletu do sto kilometrů vzdálené "božské Neapole" či hlavního města Itálie Říma (vybrat si můžete ze dvou tras přičemž kratší má 140 km a delší a snad rachlejší  170 km) či uvnitř něj ležícího Vatikánu. Při cestě do Neapole pojedete i skrz další významné Mondragone ležící na pobřeží stejně jako Neapol v regionu Kampanie.

Jak se dostat do města Gaeta

Do Gaety se z Říma dostanete po  dálnici A1 směřující z Říma do Neapole, výjezd je Cassino, a dále po místní SS630 a poté sledujte cedule Formia, Gaeta. Železnice končí ve městě Formia, které je vzdálené devět kilometrů. Letiště v Římě i v Neapoli jsou vzdálené přes sto kilometrů.

GPS souřadnice - 41°12'51.54"N 13°34'14.62"EKomentáře ke článku