Bezpečnost v Itálii

O bezpečnosti v Itálii platí v podstatě to samé co o ostatních zemích Evropské unie. Itálie není nijak nebezpečnou zemí stejně jako jinde se vyplatí mít na paměti základní pravidla jako dávat si pozor na kapesní krádeže, nenechávat cenné věci v automobilu po jeho opuštění. Pro případ ztráty či krádeže nenosit veškerou finanční hotovost a doklady u sebe.

Ze vlastních zkušeností víme, že Itálie je spíše bezpečnější zemí s milými přítelskými lidmi. Našinci se může občas komunikace mezi Italy zdát příliš hlučná, ale to patří ke koloritu země. Ani při smlouvání na tržištích se nenechte vyvést z míry hlučnější reakcí prodavače.

"Při dovolené v Kalábrii se mě při návratu z centra města na ubytování podařilo zapomenout v mikrobuse veřejné dopravy tašku s digitální zrcadlovkou s příslušenstvím a mobilní komunikátor v řádu nějakých 30 tisíc korun. Ani ne za půl hodiny na stejném místě přistálo auto i s řidičem autobusu, který si zapomenuté tašky všiml a přivezl zpět na místo, kde mě viděl vystupovat."

Praktické rady pro pobyt v Itálii

Pokud zakoupíte nějaké zboží rozhodně si schovejte účtenku (je to vaše povinnost), protože v Itálii existuje tzv. Finanční policie, která ji po vás k zakoupenému zboží může požadovat. Nebudete-li ji schopni předložit hrozí vám finanční postih. Itálie má v platnosti i zákon proti obchodu s padělky. Podle něj by jste se měly vyvarovat nákupu zboží od pouličních či plážových prodejců jinak se vystavujete pokutě do výše 10000 Euro.

V Itálii platí také zákaz kouření v uzavřených místnostech do kterých má přístup veřejnost a to včetně hospůdek, kavárniček a barů. Za jeho porušení hrozí pokuta taktéž. Při vašem pobytu v Itálii si však všimněte, že se to téměř nikde nedodržuje. Omezeno může být i kouření na plážích. Ve většině středisek Italové věnují úpravě a čistotě pláží velké úsilí. Pokud si už cigaretu na pláži nechcete odpustit rozhodně si sebou vemte kelímek na nedopalky.

Pozor taktéž na nošení nožů či dokonce mačet. Za kapesní nožík vás nikdo nahánět nebude, ale pokud chcete u sebe nosit nože s delší čepelí opět se vystavujete možnosti tvrdého postihu. Na toto v Itálii pamatuje přísný zákon o nošení tzv. chladných zbraní.

V Itálii
V ItáliiKomentáře ke článku