Lecce

Lecce je město s 95 tisíc obyvatel ležící v Apulii – jihovýchodní části Itálie na salentském poloostrově, který tvoří podpatek italské boty. Je hlavním městem stejnojmenné provincie. Často o Lecce slyšíme jako o Florencii jihu, když jeho barokní stavby jsou známé po celé Evropě. Lecce se nenachází na pobřeží, Jónské moře je vzdáleno 23 km a Jaderské moře 11 km. Město není jen zajímavé z historického hlediska, ale v poslední době se stává moderním městem a to především díky univerzitě a nanotechnologické laboratoři, které zde mají sídla.

Historie Lecce

Historie města sahá až do 3 st. př. n. l., kdy bylo založeno Řeky. Za dob Římanů bylo město známé jako Lupia. Na dobu římské nadvlády máme dodnes památky, když se pod Hadriánovým vedením postavil na Piazza Sant´Oronzo amfiteátr a divadlo, a obě se dochovaly do dnešního dne. Po této době docházelo jen k rabování a útokům a z města se stává obyčejná vesnice. Většina památek a historických budov ale byla postavena v 16. století, když městu vládli španělští Habsburkové. Budovy jsou barokní, většinu navrhl Giuseppe Zimbalo a jsou zdobeny okrasnými prvky (vlysy, květiny, písmena) z místního vápence. Tento typ staveb se nazývá lecceské baroko. Poté přišlo období epidemie a zemětřesení. Teprve po sjednocení Itálie město začíná znovu prosperovat a začíná se rozšiřovat i za hradby z 16. století.

Co v Lecce navštívit

Nejvýznamnější památkou je bazilika Santa Croce (svatého kříže), která byla stavěna od 14. do 17. století. Na Piazza Duomo stojí dóm, jehož základ byl postaven už ve 12. století, ale v době baroka byl přestavěn a doplněn o vysokou zvonici. Když se vydáte napravo od dómu, uvidíte biskupský Palazzo Vescovile a Seminario na Piazza Duomo. Ve středu města je umístěno náměstí Piazza Sant´Oronzo, na kterém se nachází sloup z římské cesty Via Appia, který se zřítil na původním místě ve městě Brindisi, které jej poté darovalo městu Lecce. V blízkosti tohoto náměstí je hodně zajímavých kostelů (Santa Chiara, Santi Nicolo e Cataldo, Sant´Irene) a parků. Kromě nich zde ještě můžete navštívit Castello Carlo V., který byl vystavěn Karlem V. v 16. století, a který je přístupný veřejnosti až od roku 2009.

Zajímavost

Ve městě Lecce se od 10. do 30. května koná festival plný oslav, divadla a hudebních produkcí. Jednou z hlavních částí je festival oliv a olivového oleje. Ve městě se taky koná evropský filmový festival.

Výlety do okolí

V okolí města Lecce můžete navštívit například město Brindisi vzdálené 37 km, nebo se vám určitě vyplatí ujet 92 km a vidět město Alberobello, které je známé pro své homolovité kamenné domky s tmavými střechami, tzv. trulli. Nejbližší a nejhezčí oblast ke koupání je pobřeží kolem malého rybářského městečka Casalabate.

Jak se dostat do města Lecce

Pokud chcete poznat Apulii a města v ní na vlastní pěst, určitě vyrazíte autem. Cesta potrvá přes 16 hodin a ujedete 1756 km. Projedete celé Jaderské pobřeží a projedete města Bologna, Rimini, Ancona, Foggia, Bari, Monopoli, Brindisi, kde se odpojíte od pobřeží a budete se držet cedulí na Lecce. Samozřejmě nejrychlejší cesta je letadlem do města Bari, které je vzdáleno 153 km, a odtud se dostanete například vlakem až do města Lecce. V městě Brindisi, které je vzdáleno pouze 40 km, je také mezinárodní letiště a létají tam i přímé lety z Prahy, i když ne tak často jako do Bari.
GPS souřadnice Lecce - 40°21'11.85"N 18°10'26.45"E

Památky v Lecce - (Tatlin - www.sxc.hu)
Památky v Lecce - (Tatlin - www.sxc.hu)
Lecce -  (Tatlin- www.sxc.hu)
Lecce - (Tatlin- www.sxc.hu)
Kostel Santa Croce v Lecce -  (Alex68 - www.sxc.hu)
Kostel Santa Croce v Lecce - (Alex68 - www.sxc.hu)Komentáře ke článku