Monopoli

Na pobřeží Jadranského moře v místech, kde jsou nádherné zátoky a pláže, se nachází město s padesáti tisíci obyvateli Monopoli. Jméno města pochází z řečtiny ze slov monos a polis a odkazuje tak na historickou osamělost a samostatnost od ostatních měst.  V současnosti se město Monopoli nachází na polovině cesty mezi městy Bari a Brindisi v části Itálie zvané Apulie.

Historie Monopoli

Město založili Řekové původně jako malou vesnici zvanou Dyria.  Poté do Monopoli přišli uprchlíci, jejichž města byla zničena a město začalo získávat popularitu. Vládli zde Ostrogóti, Byzantinci, Normané či Hohenštaufové a Aragonci.  V roce 1484 město padlo pod vládu Benátek a sloužilo jako jeden z důležitých přístavů ve spojení s městy Bari a Brindisi. Bylo pod častými útoky muslimů. Pod španělskou nadvládou se Monopoli osamostatnilo a v roce 1860 se stalo součástí italského království.

Co v Monopoli navštívit

Hlavní památkou ve městě je hrad Karla V., který původně sloužil jako tvrz španělské nadvlády v 16. století. Zajímavým domem s balkonem a sloupy je Palazzo Palmieri z 18. století nacházející se na nejstarším náměstí ve městě Monopoli. V historii v něm byla i mateřská školka či škola umění a řemesel. Bývalé španělské kasárny byly přeměněny na radnici a později na Městské divadlo s knihovnou, jejíž rekonstrukce skončila nedávno.  V centru Monopoli se nachází Piaza Vittorio Emanuele, které patří k těm největším v Itálii. Je lemováno krásnými domy, je plné stromů a je zde i válečný památník.   Nedaleko je také staroměstská mostecká věž s hodinami. Pokud chcete v Monopoli nakoupit čerstvou zeleninu či ovoce nebo pouze zažít atmosféru nakupování v Itálii, zajděte na náměstí Piazza XX Settembre, kde se koná každý den velký trh. Na nábřeží určitě neminete Castello di Santo Stefano, hrad, který je vzpomínkou na normanskou nadvládu. Zde se taky nachází kostel Santa Maria, který byl vybudován pro námořníky z Amalfi, kteří, když unikli bouři, se sem přišli modlit.

Co město Monopoli nabízí

Pobřeží 13 kilometrů dlouhé a krásně čisté pláže kolem města přímo vybízí ke koupání a objevování mořského světa. V okolí města je dostatek ubytovacích zařízení, která jsou umístěny často přímo na pláži jen několik kilometrů od města a turistům nic nebrání strávit zde několik dní pravé italské dovolené. Během léta se zde konají i různé slavnosti především církevního rázu a město tehdy ožívá slavnostními průvody, všude jsou stánky s místními produkty a podávají se místní speciality.

Výlety do okolí

V okolí Monopoli se nacházejí větší města jako je Lecce, kterému se přezdívá pro jeho krásné barokní stavby Florencie jihu, nebo Bari, které je hlavním městem Apulie, nebo Brindisi s aragonským hradem, který uvidíte už z dálky na pobřeží, dále třeba města Taranto s vojenským přístavem a se zajímavou skladbou města, když je rozděleno dvěma jezery na starou a novou část. Zajímavým je i výlet do města Altamura , které je tedy trochu přeplněno turisty, ale stejně návštěva rozhodně stojí za to, zejména místní románsko-gotická katedrála, která je jedinou církevní stavbou, kterou v Apulii nechal postavit Fridrich II.

Jak se dostat do Monopoli

Monopoli se nachází přímo na dálnici, která spojuje Bari a Lecce. Letiště je vzdálené 58 km v Bari nebo 70 km v Brindisi, ve městě je železniční stanice a zastavují zde i regionální autobusové dopravy.

GPS souřadnice - 40°57'25.40"N 17°17'25.73"E


Pláž
Autor: Petra
Datum: 02.06.2017 21:41

Prosím Vás, jak dostupné jsou pláže pěšky od centra města?Děkuji

Komentáře ke článku