Ostia

Ostia je dnes už předměstím hlavního města Itálie Říma, je od něj vzdálená 24 kilometrů a skládá se dvou částí – antického města Ostia Antica a přímořské oblasti u Tyrhénského moře Lido di Ostia.

Historie

Za doby Římanů byla Ostia hlavním přístavem, který zásobil celý Řím, a rušným střediskem obchodu a ve svém největším rozkvětu měla až sto tisíc obyvatel. Ve čtvrtém a pátém století byla pod stálými útoky barbarů a její sláva upadala a nakonec ji všichni obyvatelé opustili. Řeka Tibera město zanesla bahnem, a proto zůstalo až dodnes zachované.  
Lido di Ostia byla založena na konci 19. století poté, co se rekultivovala nedaleká bažina (nyní rybník Ostia). Po zavedení železnice do Říma v roce 1924 se stala oblíbeným přímořským letoviskem obyvatel Říma a vystavělo se zde na nábřeží mnoho secesních domů. Během fašistického období byly stavěny nové infrastruktury, jako druhá cesta do Říma nazývaná Via del Mare či letiště. Po druhé světové válce zažila Ostia turistický boom, a díky expanzi města je nyní od čtvrtí Říma oddělena pouze parkem Castelfusano.

Co Ostia nabízí

Pokud pojedete vlakem z Říma pouze do zastávky Ostia Antika, která je asi pět kilometrů od moře, najdete zde jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť a můžete zde vidět, jak antická města skutečně vypadala. Hlavní ulicí Decumanus Maximus projdete přes forum, kde je Kapitol, obchody, Neptunovy lázně, antické divadlo, které bylo před druhou světovou válkou zrekonstruováno a kde se dodnes konají open air koncerty. Dále je zde například několikapatrový činžovní Dianin dům, který byl typickým obydlím pro většinu římských obyvatel.
Část Lido di Ostia je nejčastěji navštěvována turisty z Říma, kteří po nekonečném poznávání Říma zatouží po co nejrychlejším a nejsnazším pobytu u moře. A i když je to dost překvapivé, toto přímořské středisko s dlouhou písečnou pláží a s pozvolným vstupem do vody, není nikdy přeplněné.  Najdete zde i veřejné pláže, ale většina je soukromá a placená.

Doprava do města Ostia

Do Říma vede příměstský vlak, který jezdí velmi často, pojedete nejdříve metrem na zastávku Piramide a ze Stazione Roma směr Ostia, nejdříve bude zastávka Ostia Antica a cíl je v Lido di Ostia. Lístky se kupují v automatu nebo u pokladny, a určitě si jej kupte, i když nevidíte průvodčí. Ti tu nejsou, ale revizoři docela často. Lístek stojí asi 2 eura a cesta trvá hodinu.

Výlety do okolí

Vzhledem k tomu, že Ostia je vlastně součástí Říma a cesta sem je velmi jednoduchá, zpestřete si svoji návštěvu v Římě pobytem u moře v této oblasti a osvěžte se před poznáváním dalších krás Říma. Dále se můžete vydat do dalších středisek na pobřeží. V těsné blízkosti leží Fiumicino. Necelých padesát kilometrů najedete do Ladispoli či Civitavecchia (cca 80km). Všechna tato střediska leží od Ostie směrem na sever. Pokud se vydáte po pobřeží směrem na jih narazíte po padesáti kilometrech na města Anzio a Nettuno. Dále na jih leží například Tarrracina či Gaeta. Jednodenní výlet z Ostie pořídíte i do Neapole. Počítejte však s cestou dlouhou přes 240 km.

Cesta do Ostia

Z Prahy do Ostie vede velmi rychlá cesta většinou po dálnici po trase Praha - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Trento - Verona - Modena - Bologna - Řím - Ostia. Najedete při ní okolo 1350 km. Do Innsbrucku však můžete jet i po trase České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburk, Innsbruck a pak pokračovat dále Brennero. Dobrá volbou je i letadlo. V Římě jsou dvě mezinárodní letiště Fiumicino a Ciampino a doprava z nich do centra Říma funguje skvěle a odtud jezdí vlak do Ostie.Komentáře ke článku