Neapol

Neapol - ItálieNeapol je třetí největší město Itálie, hlavní město regionu Kampánie v jižní Itálii na pobřeží Tyrhénského moře v Neapolském přístavu se může pochlubit mnoha krásnými památky, ale i svěžím průmyslem a obchodem. Neapol je také přístavem a má univerzitu a arcibiskupství. Hlavní dominantou, kterou však uvidíte jako první při návštěvě města Neapol bude dosud činná sopka Vesuv, tyčící se nad městem. Ta je pro město také velké hrozbou, podle vulkanologů hrozí, že Neapol bude jednou touto sopkou zničena.

Historie Neapole

Podle pověsti byla Neápolis (což znamená Nové město) založena již sedm set let před n.l. jako jedna z řeckých osad. Poté zde vládli Římané a za jejich vlády taky byla Neapol v roce 79 n.l. zničena výbuchem sopky Vesuv. Poté zde vzniklo království neapolsko-sicilské království, žili zde i Habsburkové, Bourboni. Od roku 1860 bylo město Neapol součástí Italského království, později republiky.

Co navštívit v Neapoli

Neapol - ItálieVidět Neapol a zemřít… Neapol určitě stojí za více než jednodenní návštěvu. Je to město plné historie a kultury, ale také krásného pobřeží. Jak to je Praha nazývána stověžatou, Neapol byste nazvali městem kopulí, v centru města se nachází mnoho zajímavých kostelů, z nichž nejznámější je Dom San Gennaro, kolem kterého vede ulice Via duomo, která je typickou uličkou Neapole, plná rušného italského života, obchůdků, restaurací. Po ulici Via Tribunali a Via s. Biagio dei Librai se dostanete k jezuitskému kostelu Gesú Nuovo, který tvoří velké kameny. Cestou k moři nemůžete minout Castel Nuovo na náměstí Piazza Municipo, do kterého vejdete vítězným mramorovým obloukem. Ve městě a v jeho okolí je hradů mnohem více – například Hrad svatého Eiáše na kopci Vomero či Vaječný hrad (Castell dell´Ovo) umístěný na původně samostatném ostrůvku Megaride, který nyní s pevninou spojuje uměle vytvořená hráz, a ke kterému se vztahuje podobná legenda jako ke Karlovu mostu v Praze, když se traduje, že básník Vergilius dal do základů hradu vejce. Pokud se vydáte ulicí Via San Carlo, přejdete k největší opeře v Itálii – k divadlu Teatro San Carlo. Milovníci módy určitě zavítají do skleněné pasáže  Gallerie Umberto I. V této jihozápadní části města se nachází Španělská čtvrť, kde na vás dýchne orientální atmosféra. Naopak v severovýchodní části města najdete Národní archeologické muzeum, kde najdete nejen dochované nálezy z Pompejí a Herculanea. Milovníci výtvarného umění určitě navštíví Museo a Parco di Campodimonte, kde se v galerii původně loveckého zámečku nacházejí díla opravdových italských mistrů jako je Tizian, Rafael, Michelangelo či Botticelli. V Neapoli je také L´Acquario - nejstarší akvárium v celé Evropě.

Dovolená v Neapoli

Co město Neapol nabízí

Po Neapoli se díky skvělé infrastruktuře velmi rychle a přehledně pohybuje. Je tady metro, pozemní lanovka, autobusy, lodní doprava, železniční síť, kdy se tedy i do okolí snadno dostanete. Jediné, co zde rozhodně moc nevyužijete, je osobní automobil, kdy město je přeplněné a nedá se tu nikde zaparkovat. Neapol je tedy vhodná i jako základna, ze které budete podnikat výlety na všechny strany. Z přístavu každý den odjíždí několik trajektů na nedaleké ostrovy patřící ke Kampanii  - Ischia, Capri a Procida, ale i do vzdálenějších míst jako je třeba Palermo.
Pokud máte cestování a koupání dost, oddejte se v Neapoli gurmánských zážitkům. Celosvětově známá pizza se zrodila právě v tomto městě (pizza Napoletana), je to město zmrzliny a těstovin, ale v Neapoli můžete ochutnat i mnoho jiných italských specialit.

Zajímavosti Neapole

Už několik století se v neapolských obchodech a dílnách v centru města (Via San Gregori Armeno) vyrábějí vánoční jesličky, kde figurky jsou vždy velmi individuální a často reagují na současnou politickou scénu.
V Neapoli by vás nemělo překvapit, že se tu italsky nemusíte domluvit, mluví se tu totiž speciálním dialektem.
Každý rok o prvním květnovém víkendu, 19. září a 16. prosince se v Neapoli v Domu San Gennaro oslavuje svatý Januarius a rekonstruuje se zde jeho zázrak – světcova krev se zkapalní při bohoslužbě. 
A na tomto místě nelze nezmínit, že v Neapoli je i dost vysoká kriminalita, takže při návštěvě města si dobře uschovejte doklady a peníze, nebavte se s kolemjdoucími a při nákupu suvenýrů nebo na trzích si dejte dobrý pozor.
Ještě něco je také pro Neapol typické a není to moc lichotivé, ve městě se neví, kam s odpadky, jsou všude a v roce 2008 zde vypukla tzv. odpadková aféra, kdy odpadky prostě nebylo kam dát, a tak se válely v ulicích.

Jak se dostat do města Neapol

Do Neapole se nejlépe a nejrychleji dostanete letadlem (pravidelná linka z Prahy za cenu zpáteční letenky asi 1500 Kč). Na letišti jsou zastávky autobusu, které vás zavezou přímo do centra.
Další možností je jízda na vlastní pěst autem, ale pokud byste měli jezdit po městě, raději auto nechte někde na jeho okraji. Uvidíte, jak si oddechnete, že jste nemuseli v centru řídit, až ten provoz a spoustu potlučených aut uvidíte na vlastní oči. Jinak cesta z Prahy je dlouhá 1500 km a pojedete ji asi 14 hodin. Pojedete téměř celou cestu po dálnici přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Trento, Modena, Bologna, Řím až do Neapole.

Zájezdy do Neapole

Výlety do okolí Neapole

Vesuv – tato činná sopka je vzdálená od Neapole pouze devět kilometrů a na její kráter se můžete vydat pěšky, mimo jiné je odsud vidět celý Neapolský záliv
Pompeje a Herculaneum – města, která zničil Vesuv v roce 79 n.l. Nejlépe je tato města navštívit vlakem, který jezdí z Neapole do Sorrenta a má zastávky kolem Vesuvu, Pompejí a nazývá se Circumvesuviana a jezdí každou půlhodinu.

Capri a Ischia – denně jezdí z Neapole několik trajektů na tyto ostrovy
Caserta – město ležící 37 km na sever od Neapole, kde je největší barokní palác v Evropě -  Královský palác

Dovolená v Itálii - Neapol >>

Neapol - (author Pepe2000 - www.sxc.hu)
Neapol - (author Pepe2000 - www.sxc.hu)
Neapol - (author krzysiuc - www.sxc.hu)
Neapol - (author krzysiuc - www.sxc.hu)
Neapol - (author krzysiuc - www.sxc.hu)
Neapol - (author krzysiuc - www.sxc.hu)
Noční Neapol - (author krzysiuc - www.sxc.hu)
Noční Neapol - (author krzysiuc - www.sxc.hu)

Přehled podstránek

Dovolená v Itálii - Neapol

Neapol je třetím největším městem Itálie. Neapol leží v jižní Itálii na pobřeží Tyrhénského moře. Říká se "Vidět Neapol a zemřít". Možná je tomu proto, že Neapol je městem plným kultury a…

Zobrazit


Komentáře ke článku