Autem do Itálie

Opravdu dobrým způsobem, jak se do Itálie podívat a vidět přitom maximum je cestovat vlastním automobilem. Navíc letoviska v severní části Itálie jsou vzdálená někdy i méně než 1000 kilometrů, trasa vede většinu cesty po dálnici a u moře tak můžete být za pár hodin. Itálie navíc disponuje hustou dálniční sítí s více než 6500 kilometry dálnic a tak i letoviska ležící až na jihu Itálie v Kalábrii vzdálená okolo dvou tisíc kilometrů jsou dobře dostupná. Na cestu však počítejte okolo 24 hodin.  

Ideální trasa z Prahy záleží na tom kam chcete cestovat. Mezi nejoblíběnejší patří trasa přes Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Innsbruck a skrz Brennerský průsmyk do Itálie. Do Innsbrucku lze volit i trasu přes Dolní Dvořiště, Linz a Salzburg. Do některých severoitalských letovisek je možné ze Salzburgu jet do Vilachu a přes Udine k moři.

Dálniční poplatky

Část italských dálnic především v severní části Itálie je ve vlastnictví soukromé firmy a úseky jsou zpoplatněny. V praxi to funguje tak, že při vjezdu na placený úsek si vezmete lístek označující, kde jste na dálnici najely a při výjezdu jej odevzdáte obsluze či vložíte do automatu a zaplatíte požadovanou částku. Poté vám bude výjezd z dálnice umožněn.  Dálniční poplatek se pohybuje okolo 5 Euro za 100 kilometrů. Odpadá tak starost o dálniční známku. V jižní části země v Kampánii či Kalábrii jsou dálnice vlastnictvím státu a nejsou zpoplatněny.

Rakouské dálniční známky

Také budete při průjezdu Rakouskem potřebovat rakouskou dálniční známku. Zakoupíte ji na čerpacích stanicích u hranic s Rakouskem nebo v cestovní kanceláři Autoturist. 

Ceny rakouských dálničních známek:

- motocykly 10-ti denní 117,- Kč, motocykly 2-měsíční 297,-Kč
- osobní vůz do 3,5 t 10-ti denní 204,- Kč, osobní vůz do 3,5 t 2-měsíční 591,- Kč, osobní vůz do 3,5 t 1-roční 1 965,- Kč

*ceny platné v roce 2011

Silniční pravidla v Itálii

Pro cestu do Itálie vám postačí náš řidičský průkaz, technický průkaz od vozidla a tzv. zelená karta a automobil rozhodně označte nálepkou CZ. Rozhodně používejte bezpečnostní pásy na všech sedadlech jinak vám hrozí vysoká pokuta. Alkohol je povolen do výše 0,4 promile. Zákaz alkoholu za volantem však platí pro profesionální řidiče, řidiče mladší 21 let a řidiče, kteří vlastní řidičský průkaz méně než tři roky. Telefonování za volantem je přísně zakázáno. Jinak jsou pravidla i vybavení vozu stejné jako u nás. Především na jihu Itálie a Sicilii se sektáte s poměrně častým porušováním předpisů místními řidiči. Přesto nedoporučujeme je následovat, protože italská policie umí být velmi nekompromisní.

Rychlostní limity v Itálii

- v obci 50km/hod, v některých úsecích označených dopravní značkou 70km/hodinu
- mimo obec 90km/hodin, v některých úsecích označených dopravní značkou 110km/hodinu
- na dálnici 130km/hodinu


Dotaz
Autor: Olga
Datum: 30.06.2017 23:59

Dobrý den rada bych se zeptala koncem července jedeme do italie lido adriano jedeme autem na plyn jsou při cestě z prahy nějaké omezení tunelem či něco podobného? Děkuji za odpoved

Komentáře ke článku